2392 výsledkov
...
Dátum publikácie: 15. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Dohodár má uzatvorenú dohodu o prácach mimo pracovného pomeru od januára do apríla, kde podpísal aj vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a následne uzatvorí dohodu od mája do augusta. Musí opäť podpísať nové vyhlásenie na uplatnenie NČZD na daňovníka?

Dátum publikácie: 14. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnankyňa požiadala o príspevok na rekreáciu, kde predložila faktúru, ktorá je vystavená na meno manžela. Môže jej zamestnávateľ poskytnúť príspevok na rekreáciu?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ak zamestnávateľ začne na základe výberu zamestnanca poskytovať zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie namiesto stravovacej poukážky, je v danom prípade povinný zamestnancovi najprv zraziť príspevok zamestnanca do hodnoty stravného lístka a až následne mu vyplatiť finančný príspevok na stravovanie spolu s príspevkom na zabezpečenie stravovania poskytnutým z prostriedkov sociálneho fondu a aj s príspevkom zamestnanca na stravu?

Dátum publikácie: 8. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnankyňa bola PN od 15. 1. 2018 do 30. 6. 2018, materskú dovolenku mala od 1. 7. 2019 do 23. 2. 2019 a rodičovskú dovolenku od 24. 2. 2019 do 26. 8. 2021. Na akú výmeru dovolenky má nárok?

Dátum publikácie: 7. 10. 2021
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 1. 2013

Z dôvodu predaja prevádzky k 31. 1. 2019 sa zrušilo pracovné miesto zamestnankyne, ktorej dňom 20. 8. 2021 končí rodičovská dovolenka a od 23. 8. 2021 bude práceneschopná. Je zamestnávateľ povinný ponúknuť zamestnankyni v rámci plnenia ponukovej povinnosti podľa § 63 ods. 2 Zákonníka práce prácu v inej svojej prevádzke? Môže jej odoslať výpoveď z pracovného pomeru aj počas soboty alebo nedele, ktoré nie sú u zamestnávateľa pracovnými dňami?

Dátum publikácie: 5. 10. 2021
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 7. 2003

Za akých podmienok je možné poskytnúť náhradu mzdy zamestnancovi, ktorému ako dobrovoľnému hasičovi vznikla prekážka v práci z dôvodu účasti na záchranných prácach v obci v súvislosti s povodňou?

Dátum publikácie: 30. 9. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnávateľ dostal od bývalého zamestnanca žiadosť o vyplatenie odchodného. Zamestnanec bol zamestnancom od 1. 4. 2014 do 31. 10. 2018. Podmienky nároku na vyplatenie odchodného tento bývalý zamestnanec spĺňa. Má zamestnávateľ povinnosť vyhovieť jeho žiadosti, keďže bola doručená až v roku 2021? Ako by sa spracovala mzda zamestnanca, ak by zamestnávateľ vyplatil odchodné?

Dátum publikácie: 23. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 15. 6. 2018

Zamestnávateľ zistil nesprávne vypočítané mzdy za roky 2019 a 2020. Vzhľadom na nesprávne počítané mzdy (čo vidno i v páskach), nesúlad s evidenciou pracovného času, a teda dochádzkou, a samozrejme inak vyplatené mzdy a iné odvody voči poisťovniam a daňovému úradu, je možné opraviť to novým výpočtom komplet celého roku a posielať opravné výkazy a prehľady a ročné hlásenie?

Dátum publikácie: 17. 9. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 27. 3. 2020

Ako má zamestnávateľ postupovať pri vyhodnotení neprítomnosti v práci z dôvodu karantény zamestnanca? Môže to ospravedlniť ako neplatené prekážky v práci? Je potrebné zamestnanca odhlásiť zo sociálneho poistenia?

Dátum publikácie: 17. 9. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ak zamestnanec dostal na začiatku mesiaca stravné na 20 dní, ale odpracoval len 13 dní, môže finančný príspevok na stravovanie účtovať 1. 5. záloha na stravovanie 56,70 € zápisom 335/211 a pri výplatách k 31. 5. účtovanie – príspevok zamestnávateľa 35,10 € zápisom 527/335 a zrážka zo mzdy navyše 21,60 € zápisom 331/335?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.