13 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 7. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Spoločnosť chce so študentom VŠ uzatvoriť dohodu o odbornej praxi študenta v rozsahu 80 hodín bezodplatne. Má nejaké povinnosti voči SP a ZP?

Dátum publikácie: 3. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Dualistke – štvrtáčke – sa zamestnávateľ rozhodol vyplatiť mimoriadnu odmenu, ktorú nazval „odmena pre najlepšiu žiačku“. Musí z tejto odmeny daná žiačka platiť zdravotné a sociálne odvody (podobne ako pri štipendiu a odmene za produktívnu prácu)?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 15. 12. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Spoločnosť uzatvorila dňa 18. 6. 2019 zmluvu o duálnom vzdelávaní so SOŠ (odbor autoopravár mechanik, autoopravár - elektrikár). Zároveň je uzatvorená aj učebná zmluva medzi spoločnosťou a zákonnými zástupcami študenta (momentálne sa v spoločnosti takto vzdeláva 1 študent). Miestom praktického vyučovania je servisné stredisko spoločnosti v meste R. Podľa informácií vedúceho strediska žiak nastúpil na toto praktické vyučovanie v 9/2019, vykonáva však doteraz iba cvičnú prácu (nie produktívnu) pod dohľadom prideleného servisného technika. V zmluve je dohodnutá základná výška odmeny za produktívnu prácu a poskytnutie podnikového štipendia. 1. Ako je to s odmeňovaním, ak vykonáva momentálne iba cvičnú prácu?...

Dátum publikácie: 16. 5. 2019
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Ak sú spoločnosť a žiak zapojení do duálneho vzdelávania, ako sa platia odvody z tejto odmeny žiaka za rok 2018?

Dátum publikácie: 12. 11. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Študent vysokej školy si popri štúdiu otvoril živnosť. Štatút študenta má len do 31. 8. 2018, od 1. 9. 2018 si prerušil štúdium. Aké odvody má povinnosť platiť do 31. 8. 2018 a aké od 1. 9. 2018?

Dátum publikácie: 5. 3. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

V prípade, ak chce spoločnosť žiakom strednej odbornej školy poskytovať podnikové štipendium zahrnuté v zmluve o budúcej pracovnej zmluve a nie je v systéme tzv. „duálneho vzdelávania“, platia sa z tohto štipendia odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 7. 12. 2017
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Je príspevok zamestnávateľa na ďalšie vzdelávanie zamestnanca vyplatený na základe Dohody o zvýšení kvalifikácie zdaniteľným príjmom zamestnanca? Zahŕňa sa do vymeriavacieho základu pre odvod do zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 20. 11. 2017
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Zamestnávateľ má so školou uzatvorenú zmluvu o zabezpečení praktického vyučovania, odbornej praxe. Je potrebné spísať so žiakmi dohodu? Platí sa z odmeny poistné?

Dátum publikácie: 26. 9. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Firma chce zamestnať na základe „Dohody o zabezpečení povinnej prevádzkovej praxe pre žiaka„ študenta strednej školy. Túto dohodu má podpísanú so školou žiaka. Firma nie je zapojená do systému duálneho vzdelávania, nemá uzatvorenú učebnú zmluvu. Akou formou zabezpečiť odmeňovanie tohto žiaka? Má sa s ním uzatvoriť dohoda o brigádnickej práci študentov? Je možné uplatniť do výdavkov mzdové a odvodové náklady z takejto dohody? V prípade, že žiakovi firma poskytne stravovanie, je možné dať do daňových výdavkov aj tento náklad?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.