6 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Viera Kubanková

DSC_3005___120x180.jpg

Poradca v oblasti miezd a personalistiky. Dlhoročné skúsenosti a prax v spracovaní personálnej agendy, výpočte a spracovaní miezd v súkromnom sektore i v oblasti verejnej správy.

 

Dátum publikácie: 15. 10. 2019
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Zamestnávateľ preškolil zamestnancov podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 28/2017 Z. z. Môže zamestnávateľ s týmito zamestnancami uzatvoriť dohodu o zvýšení kvalifikácie podľa § 155 ods. 1 Zákonníka práce, ktorou sa zaviažu zotrvať v pracovnom pomere, prípade uhradia preplatené náklady v prípade skončenia pracovného pomeru? Náklady na školenie nedosahujú sumu 1 700 €.

Dátum publikácie: 2. 10. 2019
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Ak chce zamestnávateľ uzatvoriť so zamestnancom dohodu o prehlbovaní kvalifikácie na predpokladanú výšku nákladov v sume 1 914 € s DPH a prehlbovanie bude trvať 7 dní, je adekvátna doba zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere 5 rokov? Do výšky nákladov je možné započítať okrem ceny školenia aj stravné, pohonné látky, mzdu, ubytovanie a daň z pridanej hodnoty?

Dátum publikácie: 9. 4. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Zamestnávateľ preplatil zamestnancovi absolvovanie aktualizačnej odbornej prípravy elektrotechnik. Má to zamestnancovi pripočítať ku mzde ako nepeňažný príjem? Môže to byť aj daňovo uznateľný výdavok?

Dátum publikácie: 3. 7. 2017
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnanec – kurič – končí pracovný pomer k 30. 6. 2017. Zamestnávateľ musí prijať do pracovného pomeru nového kuriča. Nový kurič musí absolvovať kuričský kurz. Musí mu zamestnávateľ tento kurz zaplatiť? Ak áno, podľa akého zákona? Alebo si ho bude platiť kurič sám?

Dátum publikácie: 31. 3. 2017
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnanec v čase, keď bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie, vykonával absolventskú prax v zmysle § 51 zákona o službách zamestnanosti. Je príspevok na absolventskú prax oslobodený od dane z príjmov alebo sa započítava do príjmu pri podanom daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní dane?

Dátum publikácie: 9. 5. 2016
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 9. 2015

Zamestnávateľ zaplatil za zamestnanca, ktorý nepotrebuje k svojej práci znalosť cudzieho jazyka, jazykový kurz. Ide o nepeňažný príjem zamestnanca. Podlieha tento príjem nielen dani z príjmu, ale aj odvodom do Sociálnej a zdravotnej poisťovne? Zamestnávateľ sa stretol s názorom, že tento príjem podlieha iba dani z príjmu a odvodom do zdravotnej poisťovne. Je tento názor správny?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.