9 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 24. 8. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnankyňa pracuje u zamestnávateľa od 14. 7. 2008, pričom čerpala do júna 2020 materskú a rodičovskú dovolenku. Zamestnankyňa chce nastúpiť do práce a čerpať si dovolenku. Jej základná zložka mzdy je 830 € plus prémie do 220 €, ktoré závisia od rozhodnutia zamestnávateľa. Ďalšie odmeny sa riadia splnením stanovených cieľových úloh, ktoré sú súčasťou pracovnej zmluvy. Akým spôsobom má zamestnávateľ vypočítať dovolenkový priemer? Z akej sumy má zamestnávateľ vychádzať?

Dátum publikácie: 23. 7. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ neprideľoval prácu zamestnancom z dôvodu odstávky výroby pre pandémiu a platil im náhradu mzdy 80 % z priemerného zárobku počas dvoch týždňov. Môže si uplatniť nárok na finančný príspevok 3A?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Je zamestnávateľ oprávnený žiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti aj za hodiny prekážok v práci? Ak zamestnanec pracoval 6 hodín a 2 hodiny poberal náhradu mzdy z titulu prekážok v práci na strane zamestnávateľa, môže si zamestnávateľ žiadať o príspevok za tie 2 hodiny?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Zamestnávateľ v oblasti služieb zameranej na opravy strojov a zdvíhacích zariadení má 7 zamestnancov, vrátane 2 konateľov, a traja zamestnanci majú deti vo veku do 10 rokov. Jeden zamestnanec je na OČR v dôsledku zatvorenia predškolského zariadenia, v tomto prípade jasličiek a ostatní zamestnanci v mesiaci marec 2020 dostali mzdy v plnej, t. j.100 % výške. Avšak v dôsledku obmedzení ohľadne koronavírusu sa zamestnávateľovi znížili zákazky a aj platby za už vykonané služby, zákazníci ich neuhrádzajú. 

Dátum publikácie: 18. 6. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Zamestnankyňa je na PN od 20. 4. 2020, zároveň s ňou zamestnávateľ skončil pracovný pomer 20. 4. 2020 podľa § 68 Zákonníka práce pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Zamestnankyňa dostala poštou list vystavený 21. 4. 2020, ktorým jej zamestnávateľ oznámil okamžité skončenie pracovného pomeru dňom 20. 4. 2020. Je toto skončenie platné? Čo s PN? Má zamestnankyňa nárok na náhradu príjmu?

Dátum publikácie: 25. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ má nútene zatvorené prevádzky, niektoré v nákupných centrách má ešte stále zatvorené a výrazne mu klesli tržby. Pre splnenie získania príspevku pre zamestnávateľa je podmienka mať aj zaplatené dane. Zamestnávateľ ale nemá dostatok financií na zaplatenie splatnej DPH. V zmysle § 10 lex korony sa za daňový nedoplatok nepovažuje dlžná suma dane, ktorej lehota splatnosti uplynie počas obdobia pandémie a ktorú daňový subjekt zaplatí alebo odvedie do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Ak v zmysle § 10 lex korony sa za daňový nedoplatok nepovažuje dlžná suma dane atď., znamená to naozaj, že zamestnávateľ má daňový nedoplatok, a teda nemá dôvod žiadať o odklad správcu dane?

Dátum publikácie: 10. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ má 50 zamestnancov vo výrobe. Bol nútený od 1. 4. 2020 dohodnúť sa so zástupcami zamestnancov na vážnych prekážkach na strane zamestnávateľa tak, že firma bude z vážnych prevádzkových dôvodov vyplácať náhradu mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku. Môže zamestnávateľ zamestnancom vyplácať minimálne 60 % priemerného zárobku, tak ako sa dohodli so zástupcami zamestnancov? Alebo im musí vyplatiť 80 % priemerného zárobku a minimálne min. mzdu 580 €, aby mal nárok na tento príspevok?

Dátum publikácie: 5. 5. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Ak zamestnávateľ nebude postupovať správne pri podávaní si žiadosti o príspevok podľa Opatrení SR na udržanie zamestnanosti za mesiac marec, bude si môcť požiadať o príspevok v ďalších mesiacoch?

Dátum publikácie: 23. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Je pravda, že ak bude zamestnávateľovi poskytnutý príspevok na podporu udržania zamestnanosti, nemôže zamestnávateľ zamestnancov, na ktorých bude príspevok poskytnutý, prepustiť z pracovného pomeru v priebehu 6 mesiacov? Ide o zamestnancov, ktorí sú ZŤP, pracujú v chránenej dielni a v krízovej situácii sú PN, OČR alebo za prekážku v práci na strane zamestnávateľa im zamestnávateľ poskytuje náhradu mzdy.

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.