89 výsledkov
Dátum publikácie: 18. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 4. 4. 2020

Zamestnankyňa sa po rodičovskej dovolenke vrátila do práce, ale keďže zamestnávateľ jej nemá akú prácu prideľovať, bola jej daná výpoveď, kde plynie výpovedná doba. Je na pandemickej OČR. Preruší jej pandemická OČR výpovednú dobu a tá začne opäť plynúť po ukončení OČR?

Vzniká jej počas pandemickej OČR nárok na dovolenku, ak nemá v roku 2021 odpracovaných ani 60 pracovných dní a ani 21 pracovných dní?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie svojich zamestnancov dvoma spôsobmi – zabezpečovaním teplého jedla v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa s cenou jedla 2,40 € a stravovacími poukážkami v hodnote 5 €. Na obe formy stravovania prispieva vo výške 55 % z ceny jedla. Nejde v danom prípade o diskrimináciu, keďže je príspevok na zabezpečenie stravovania formou stravovacej poukážky vyšší ako v prípade príspevku na jedlo?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnanec nastúpil k zamestnávateľovi v roku 2009 už s priznaným starobným dôchodkom (pracoval v bani, preto dôchodkový vek bol nižší). Zamestnávateľ nevie, či od predchádzajúceho zamestnávateľa dostal odchodné alebo či v čase podania žiadosti o starobný dôchodok bol zamestnaný. Má uvedený zamestnanec nárok na odchodné pri skončení pracovného pomeru?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnanec skončil pracovný pomer k 31. 12. 2020 a 14. 1. 2021 požiadal Sociálnu poisťovňu o predčasný starobný dôchodok. Zamestnávateľovi zamestnanec poslal len potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, že požiadal o predčasný starobný dôchodok a rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku. Nemal by zamestnanec poslať aj žiadosť o vyplatenie odchodného adresovanú zamestnávateľovi? Alebo stačia na to tieto dva dokumenty?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 25. 5. 2018

Zamestnávateľ na základe dohody o zasielaní dokladov o mzde (výplatných pások) spracúva súkromné e-mailové adresy zamestnancov. Zamestnávateľ zamýšľa na dané e-mailové adresy zasielať informácie/ponuky od tretích strán, ktorých využitím by zamestnanci mohli získať zľavu (forma benefitu). Je to v súlade s legislatívou upravujúcou ochranu osobných údajov?

Dátum publikácie: 12. 10. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aké odvody je povinný zamestnávateľ odviesť z odmeny vyplatenej zamestnancovi po skončení pracovného pomeru? Pracovný pomer bol ukončený 31. 12. 2020, ročná odmena za rok 2020 bola priznaná vo výplatnom termíne 4/2021. Bývalý zamestnanec je starobný dôchodca.

Dátum publikácie: 11. 10. 2021
Autor: JUDr. Jozef Lukajka, PhD., Advokátska kancelária LUKAJKA & PARTNERS s. r. o.
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aké možnosti má zamestnávateľ ohľadom ukončenia pracovného pomeru so zamestnancom, ktorý je u zamestnávateľa zamestnaný na dobu neurčitú? Z dôvodov medziľudských vzťahov ho zamestnávateľ nevie umiestniť na žiadnu pracovnú zmenu, pretože s ním nadriadení nechcú pracovať. Zamestnanec pracuje ako manipulant VZV a zamestnávateľ ho dočasne preradil na iné oddelenie, ale aj pozíciu z dôvodu mimoriadnej udalosti, pretože mu nie je schopný prideľovať prácu podľa jeho pracovnej zmluvy. So zamestnancom sa zamestnávateľ pokúsil ukončiť pracovný pomer dohodou, ale zo strany zamestnanca nie je dohoda možná.

Je v takomto prípade možné použiť na ukončenie pracovného pomeru § 63 ods. 1 písm. d) bod 3 Zákonníka práce, ak zamestnanec nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise? Prípadne existuje iný paragraf, ktorý by sa mohol použiť?

Dátum publikácie: 11. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Je možné okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodu dlhodobej neospravedlnenej absencie? Zamestnancovi zamestnávateľ po dvoch týždňoch zasiela výzvu na zdokladovanie neprítomnosti v práci s upozornením, že ak sa tak nestane, bude s ním okamžite skončený pracovný pomer. Ak zamestnanec nezdokladuje neprítomnosť alebo neprevezme list s výzvou a absencia naďalej trvá, môže byť s ním ukončený pracovný pomer podľa § 63 Zákonníka práce alebo treba opäť zaslať výzvu na porušenie pracovnej disciplíny?

Dátum publikácie: 7. 10. 2021
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 1. 2013

Z dôvodu predaja prevádzky k 31. 1. 2019 sa zrušilo pracovné miesto zamestnankyne, ktorej dňom 20. 8. 2021 končí rodičovská dovolenka a od 23. 8. 2021 bude práceneschopná. Je zamestnávateľ povinný ponúknuť zamestnankyni v rámci plnenia ponukovej povinnosti podľa § 63 ods. 2 Zákonníka práce prácu v inej svojej prevádzke? Môže jej odoslať výpoveď z pracovného pomeru aj počas soboty alebo nedele, ktoré nie sú u zamestnávateľa pracovnými dňami?

Dátum publikácie: 5. 10. 2021
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 7. 2003

Za akých podmienok je možné poskytnúť náhradu mzdy zamestnancovi, ktorému ako dobrovoľnému hasičovi vznikla prekážka v práci z dôvodu účasti na záchranných prácach v obci v súvislosti s povodňou?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.