9 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 9. 1994

Zamestnanci domova sociálnych služieb (rozpočtová organizácia, ktorej zriaďovateľom je vyšší územný celok) sú odmeňovaní podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V zariadení nie sú odbory, ale majú zamestnaneckého dôverníka. Dosiaľ sa riadia kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. U zamestnancov prevláda názor, že sa majú riadiť Kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa (a jej dodatkov) pre zamestnancov zdravotníctva a sociálnych služieb. Aká má byť výška tvorby sociálneho fondu v r. 2018?

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Vysoká škola má zamestnancov, ktorí pracujú v 24-hodinovej lekárni – nepretržitá prevádzka, nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas 37,5 h týždenne. V rámci kolektívnej zmluvy platí 35 h týždenne. Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou.

Príklad:

mesiac máj 2018, kedy je 23 pracovných dní x 7 h denný úväzok = 161 h/mesiac.

Je správne, že si do zúčtovaných hodín zapisujú aj hodiny v dňoch sviatkov, ktoré však ale reálne fyzicky neodpracovali, a tieto hodiny za sviatky si počítajú do mesačnej normy, z ktorej im potom následne vyplývajú aj hodiny nadčasov?

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: PhDr. Jozef Sýkora, MBA
Právny stav od: 1. 1. 2013

Má obec právo poskytovať z prostriedkov na reprezentácie aj vecné dary zamestnancom pri životných jubileách a pracovných jubileách, ak to nemá definované v kolektívnej zmluve?

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 6. 2004
Právny stav do: 31. 12. 2018

Do akej platovej triedy má zamestnávateľ zaradiť ekonóma (môže byť maximálne v 9. platovej triede) odmeňovaného v zmysle zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme? Do akej platovej triedy zaradí mzdovú účtovníčku (maximálne 7. alebo 8. platová trieda)? Môže zamestnávateľ v internej smernici zadefinovať vyššie zaradenie alebo by išlo o porušenie zákona? Ak áno, aké?

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 11. 2009
Právny stav do: 31. 8. 2019

Zamestnankyňa získala titul bakalára. Doteraz mala kreditové príplatky. Stráca nárok na kreditové príplatky, keď podľa získania Bc. má nárok na vyššiu platovú triedu?

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 11. 2009

Zamestnanec je zamestnaný na dva kratšie pracovné pomery. Je možné zlúčiť dva pracovné pomery do jedného:

1. pracovný pomer na kratší pracovný čas - pedagóg - učiteľ informatiky, platová trieda 12,

2. pracovný pomer na kratší pracovný čas - nepedagóg - správca informačnej techniky, platová trieda 10?

Čo sa týka odmeňovania, môže zamestnanca zaradiť len do jedného platového stupňa podľa § 5 ods. 1 zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme?

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnankyňa bola vyslaná na pracovnú cestu, pričom mala povolený presun pešo a prostredníctvom MHD. Je držiteľkou predplatného lístka MHD na 1 mesiac (čipová karta). Ak k vyúčtovaniu nedoloží z uvedeného dôvodu lístky MHD (k vyúčtovaniu prikladá čestné prehlásenie o tom), tak nemá nárok na stravné, hoci sa školenia zúčastnila a potvrdila uvedené aj na prezenčnej listine? Zamestnávateľ tvrdí, že nemá nárok na stravné, lebo nepreukáže, že splnila podmienky stanovené v § 4 zákona o cestovných náhradách. 

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2012

1. Zamestnávateľ plánuje zamestnať občana z EÚ (Chorvát). Aké povinnosti vyplývajú zo strany zamestnávateľa, okrem toho, že ho musí zaevidovať na SP, ZP a Inf. kartu na úrade práce? Je nutné ho nahlásiť na cudzineckú políciu, ak bude u zamestnávateľa 1 mesiac? Aké r. č. uviesť na SP a ZP?

2. Ak by ho zamestnávateľ druhý mesiac chcel vyslať do svojej pobočky v Bosne a Hercegovine, kde by robil pre zamestnávateľa, nahlasuje sa, že bude vyslaný inde? Ak áno, komu? V rámci EÚ je to PD A1? Kde sa budú odvádzať odvody?

Dátum publikácie: 24. 10. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 9. 2011

Aká je možnosť poskytnutia stravných lístkov zamestnancovi, ktorý je dlhodobo na PN? Zamestnávateľ má uzatvorenú kolektívnu zmluvu, v ktorej túto možnosť zatiaľ nemá definovanú. Je možné zamestnancovi bezodplatne poskytnúť stravné lístky s tým, že zamestnávateľ by prispel nákladovo 55 % a 45 % zo sociálneho fondu? Nemusí sa tento príjem zdaniť zamestnancovi?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.