4 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 5. 12. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnanec nastúpil do pracovaného pomeru od 3. 9. 2018 na dobu neurčitú. Pracuje 4 hodiny 5 dní v týždni. Aký je jeho nárok na dovolenku?

Dátum publikácie: 4. 12. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2011

Zamestnankyňa čerpala materskú dovolenku od 24. 6. 2017 do 16. 2. 2018. Od 17. 2. 2018 do 12. 8. 2020 čerpá rodičovskú dovolenku. Aký nárok na dovolenku vzniká zamestnankyni za rok 2018? Ak by zamestnankyňa nastúpila v období od 10 – 12/2018, zamestnávateľ dovolenku dopočíta?

Dátum publikácie: 30. 11. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 4. 2011

Ako urobiť ukončenie pracovného pomeru zamestnankyne, ktorá je na rodičovskej dovolenke a chce sa vrátiť do práce pred dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa?

Dátum publikácie: 23. 11. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnanec bol v pracovnom pomere od 1. 4. 2013 do 31. 5. 2018 v služobnom úrade najskôr ako zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme a následne od 1. 6. 2018 po súčasnosť ako zamestnanec v štátnozamestnaneckom pomere. Možno takémuto zamestnancovi poskytnúť odmenu podľa § 142 ods. 1 písm. g) zákona o štátnej službe v nadväznosti na odvodovú a daňovú úľavu? Ako posudzovať podmienku trvania nepretržitého zmluvného vzťahu - od začiatku trvania akéhokoľvek zmluvného vzťahu (výkon práce vo verejnom záujme a štátnozamestnanecký pomer dohromady), v tomto prípade od 1. 4. 2013 po súčasnosť – podmienka nepretržitosti zmluvného vzťahu 24 mesiacov je splnená, alebo posudzovať zmluvné vzťahy jednotlivo, v tomto prípade je zamestnanec od 1. 6. 2018 v štátnozamestnaneckom pomere - podmienka nepretržitosti zmluvného vzťahu 24 mesiacov nie je splnená. Odmena pri príležitosti obdobia letných dovoleniek bola zamestnancovi vyplatená.

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.