6 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 9. 10. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Za zamestnanca, ktorý má trvalé bydlisko v Rakúsku a pracuje iba na Slovensku, nevykonáva prácu z domu, je zamestnávateľ povinný viesť rakúske mzdové účtovníctvo a odvádzať rakúsku daň zo mzdy?

Dátum publikácie: 25. 8. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Ako vyplatiť príjem po skončení pracovného pomeru z hľadiska odvodov na ZP, SP a dane? Ide o vyplatenie ročnej odmeny za rok 2019 zamestnancovi, ktorý vykonával činnosť konateľa spoločnosti. Ide o nemeckého štátneho príslušníka, ktorý skončil pracovný pomer v spoločnosti v júni 2019. Od toho času žije a pracuje v Nemecku, povolenie na pobyt na Slovensku mu skončilo. V obchodnom registri je stále vedený ako konateľ, bez nároku na odmenu.

Dátum publikácie: 10. 6. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016

Spoločnosť potrebuje zamestnať experta – občana Belgicka na dohodu o pracovnej činnosti, pričom miesto výkonu jeho práce bude mimo územia SR (v Belgicku). Aké povinnosti v tomto prípade vyplývajú pre zamestnávateľa na území SR – prihlásenie a odvody do poisťovní, DÚ, prípadne ďalšie povinnosti? Vzniknú spoločnosti povinnosti aj mimo územia SR?

Dátum publikácie: 12. 11. 2018
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnávateľ zamestnáva cudzincov z tretích krajín. V zmysle platnej legislatívy je im povinný zabezpečiť a uhradiť ubytovanie. Je hodnota poskytnutého bezplatného ubytovania nepeňažným príjmom zamestnancov a podlieha dani z príjmov, zdravotným a sociálnym odvodom?

Dátum publikácie: 20. 9. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016

Zamestnávateľ so sídlom v ČR chce uzatvoriť pracovnú zmluvu so slovenským občanom, ktorý má trvalý pobyt v ČR. Miesto výkonu práce bude v SR.  Z pohľadu Zákonníka práce sa bude riadiť legislatívou ČR alebo legislatívou SR?

 

Dátum publikácie: 24. 8. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016
Právny stav do: 29. 7. 2020

Ako má zamestnávateľ postupovať pri vyslaní zamestnancov organizačnej zložky, sídliacej v SR, na prácu k zriaďovateľovi tejto zložky v ČR? Zamestnanci by mali pracovať u zriaďovateľa cca 2 týždne, a to počas odstávky výroby v organizačnej zložke. Odmenu za prácu, ktorá sa vyplatí v organizačnej zložke, by chcela internou faktúrou vyúčtovať zriaďovateľovi. Kto zdaňuje tento príjem, realizuje odvody, patria zamestnancom cestovné náhrady v zmysle § 6 zákona o cestovných náhradách?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.