93 výsledkov
Dátum publikácie: 4. 10. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 1. 2013

U zamestnávateľa na základe platnej dohody o zavedení konta pracovného času sa rozvrhuje pracovný čas niektorých skupín zamestnancov (okrem administratívnych zamestnancov) nerovnomerne prostredníctvom konta pracovného času. Môže sa prostredníctvom dodatku k predmetnej dohode rozšíriť okruh zamestnancov aj o administratívnych zamestnancov a za akých podmienok?

Dátum publikácie: 30. 6. 2021
Autor: M.Sc. Ing. Kristína Žilínková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Konateľ, ktorý vykonáva činnosti na základe príkaznej zmluvy, nemá podľa Zákonníka práce nárok na dovolenku a ani náhradu príjmu počas pracovnej neschopnosti. Môže mať na výplatnej páske vyčíslený vymeriavací základ pre účely náhrady príjmu a dovolenkový priemer, hoci sa reálne využívať nebude, alebo to tam vôbec nepatrí? Za tohto konateľa bude zamestnávateľ platiť povinné nemocenské poistenie ako za štandardného zamestnanca, ale konateľ nebude mať nárok na náhradu príjmu dočasnej pracovnej neschopnosti počas jeho choroby, ktorú štandardnému zamestnancovi prvých 10 dní vypláca zamestnávateľ?

Dátum publikácie: 27. 5. 2021
Autor: M.Sc. Ing. Kristína Žilínková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Spoločnosť uzatvorila s fyzickou osobou, ktorá je zároveň aj konateľom spoločnosti, „Dohodu o vykonávaní funkcie zodpovedného zástupcu“, ktorá bola uzatvorená podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka a táto dohoda je považovaná za príkaznú zmluvu a je teda istým druhom mandátnej zmluvy. Príjmy z tejto dohody, keďže ide o príkaznú zmluvu, sú podľa slov právneho zástupcu spoločnosti, príjmami zo závislej činnosti. Na základe týchto informácií po konzultácii so Sociálnou poisťovňou bola táto fyzická osoba prihlásená na účely sociálneho a zdravotného poistenia podľa platnej legislatívy.

Táto príkazná zmluva má svoje špecifické dojednania, a to v oblasti minimálneho rozsahu počtu odpracovaných dní za rok (108 pracovných dní) a mesačnú odmenu, ktorá je vyplácaná podľa toho, v ktorom mesiaci bola vykonávaná dohodnutá činnosť (môže sa stať, že v jednom mesiaci odpracuje 2 pracovné dni, v inom zasa 20 pracovných dní, v niektorom žiadny pracovný deň).

Má fyzická osoba nárok podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, má nárok na daňový bonus? Má spoločnosť odvádzať za túto fyzickú osobu príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie? Vzniká pri príkaznej zmluve nárok na dovolenku, stravné lístky, náhradu príjmu pri pracovnej neschopnosti? Ako má spoločnosť na výplatnej páske uvádzať počet odpracovaných dní a hodín, prípadne ako sa riešia sviatky?

Dátum publikácie: 26. 5. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 11. 2007

Zamestnávateľ v doprave plánuje so zamestnancom uzatvoriť pracovný pomer na výkon práce vodič – zásobovač. Zamestnávateľ mu plánuje prideľovať prácu prvých 15 dní v mesiaci po 11 hodín a zvyšok mesiaca by zamestnanec nemal určené žiadne pracovné zmeny. Je takéto rozvrhovanie práce správne? Ako má zamestnávateľ určiť počet dní dovolenky zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom?

Dátum publikácie: 26. 5. 2021
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Dňa 13. 4. 2021 umrela zamestnankyňa, ktorá bola od 13. 8. 2020 nepretržite PN. Aké povinnosti zamestnávateľovi vznikajú? Čo (pozostalým) bude potrebné vyplatiť? Zostala jej nevyčerpaná dovolenka za minulý rok. V decembri 2020 sa dožila 60 rokov. Má zamestnávateľ vyplatiť aj 4 mesačné funkčné platy alebo nie?

Dátum publikácie: 30. 4. 2021
Autor: M.Sc. Ing. Kristína Žilínková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ako ma postupovať zamestnávateľ, ktorého hlavný predmet činnosti je poskytovanie stravovania pre iných, z pohľadu svojich zamestnancov, keď má záujem poskytnúť im stravné bezodplatne? Aký základ z kalkulácie ceny jedla má zamestnávateľ využiť pre výpočet ceny jedla pre zamestnancov,  aká suma by mala byť vykázaná vo výplate zamestnancov ako nedaňový príjem, keď cena jedla je pre vlastných zamestnancov nižšia? Ako má viesť evidenciu voči týmto zamestnancom? Čo môže okrem príspevku zo sociálneho fondu ešte znížiť cenu stravného pre zamestnanca?

Dátum publikácie: 22. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

V novembri 2020 bola zamestnankyni vystavená nesprávne mzda (o 100 eur viac na prémii). Pani je ochotná peniaze vrátiť, aj keď už u zamestnávateľa nepracuje. Bude nasledovný postup opravy správny? Za november by sa jej vystavila správna mzda a pošlú sa opravené výkazy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Správna daň by sa zúčtovala vo februárovej mzde 2021. Prihlásila by sa na 1 deň do Sociálnej poisťovne a poslala aj výkaz poistného a príspevkov. Ročné zúčtovanie by sa jej spravilo podľa pôvodne vystavenej mzdy a opravená daň by sa zúčtovala až v ročnom zúčtovaní za 2021?

Dátum publikácie: 1. 3. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 12. 2011

Dobrovoľník nemá nárok na mzdu, tzn. neprihlasuje sa do poisťovní. V prípade, že by sa s dobrovoľníkom dohodla odmena za vykonanú prácu, v takom prípade už nejde o dobrovoľnícku činnosť? Môže sa uzatvoriť dohoda na tento účel?

Dátum publikácie: 3. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 17. 4. 2020

Ak má zamestnávateľ Dohodu o poskytnutí finančného príspevku v rámci projektu "Prvá pomoc", žiadosť dáva len raz, ďalej dáva len výkaz. V prípade, že za niektorý mesiac "Prvá pomoc" vzhľadom na príjmy nepatrí, dáva prázdny výkaz alebo nič? Podobne je to aj u OČR „pandemické“. Ak už nemá dôvod žiadať OČR, dáva prázdny výkaz alebo nič, až kým nebude obdobie „Prvej pomoci“ ukončené?

Dátum publikácie: 19. 10. 2020
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 30. 7. 2020

Je možné pri posudzovaní výšky mzdy vyslaného zamestnanca zahrnúť do jeho mzdy aj „prídavky“ (cestovné náklady, stravné, ubytovacie náklady) uvádzané v Smernici 957/2018/EÚ?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.