315 výsledkov
...
Dátum publikácie: 6. 5. 2021
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 25. 5. 2018

Je zamestnávateľ povinný uzatvoriť s užívateľským zamestnávateľom sprostredkovateľskú zmluvu, ak bude užívateľský zamestnávateľ spracúvať len meno a priezvisko dočasne prideleného zamestnanca?

Dátum publikácie: 4. 5. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnankyňa má dvoch zamestnávateľov a u obidvoch je na rodičovskej dovolenke. Mohla by sa vrátiť naspäť do práce, ale len u jedného zamestnávateľa a u druhého byť stále evidovaná na rodičovskej dovolenke?

Dátum publikácie: 3. 5. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 1. 2013

Akým spôsobom má zamestnávateľ zabezpečiť zastupovanie zamestnanca počas trvania jeho materskej dovolenky?

Dátum publikácie: 15. 4. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnankyňa nastúpila do práce 18. 1. 2021. Od 22. 2. 2021 išla na PN a PN trvá. Dňa 12. 3. 2021 poslala potvrdenie o tehotenstve, takže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe môže iba vo výnimočných prípadoch. Skúšobná doba sa jej predlžuje až do skončenia MD a RD? Po nástupe z RD bude ďalej v skúšobnej dobe a môže jej dať výpoveď v rámci skúšobnej doby?

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ dostáva príspevky z projektu „Prvá pomoc“. Ako má postupovať, ak chce dať zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a písm. b) Zákonníka práce a nechce čakať 2 mesiace nasledujúce po mesiaci, za ktorý bol príspevok poskytovaný? Musí vrátiť celú prijatú dotáciu od začiatku poskytovania tejto pomoci, príp. pomernú časť iba za daného zamestnanca alebo za celú firmu a za aké obdobie?

Dátum publikácie: 18. 10. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnankyňa nastúpila do pracovného pomeru dňa 15. 4. 2019. Zmluva bola uzatvorená na dobu určitú – 1 rok; do 14. 4. 2020. Pracovný pomer sa predĺžil do 31. 10. 2020. Zamestnankyňa oznámila zamestnávateľovi, že čaká dieťa a má lekárom určený termín pôrodu 18. 11. 2020 (nástup na MD 7. 10. 2020). Je možné v tomto prípade predĺžiť zamestnankyni pracovnú zmluvu do 31. 10. 2021?

Dátum publikácie: 15. 10. 2020
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Ako má postupovať zamestnávateľ v prípade zamestnanca, ktorý má so zamestnávateľom uzatvorené dva pracovné pomery na kratší pracovný čas v rozsahu ½ ustanoveného pracovného času a zamestnávateľ ich chce zlúčiť do jedného pracovného pomeru na ustanovený týždenný pracovný čas?

Dátum publikácie: 15. 10. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 9. 2007

Zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že nemôže pre zlý zdravotný stav vykonávať doterajšiu prácu. Môže mu zamestnávateľ ponúknuť inú prácu s nižšou mzdou, než mal doteraz, alebo na kratší pracovný čas? Zamestnanec musí predložiť zamestnávateľovi lekársky posudok. Čo má obsahovať lekársky posudok a od akého lekára musí byť?

Dátum publikácie: 14. 10. 2020
Autor: JUDr. Eva Tináková, PhD.
Právny stav od: 1. 3. 2015

Zamestnávateľ má vo výrobe vytvorené pracovné miesta na nasledovné tri pozície: lisovač (výroba dielov), operátor vo výrobe (kontrola dielov) a montážny pracovník (montáž dielov). Aktuálne sa často stáva, že napr. na pozícii lisovač má zamestnávateľ viac zamestnancov ako potrebuje, a preto ich chce využiť na kontrole alebo na montáži. Preto uvažuje o vytvorení nového pracovného miesta s novým popisom pracovnej činnosti a s novými mzdovými podmienkami tak, aby to bol zamestnanec, ktorý by mohol pracovať na všetkých troch pozíciách...

Dátum publikácie: 8. 9. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aký doklad musí mať zamestnávateľ, že elektronické výplatné pásky boli odoslané? Je postačujúca tabuľka z programu, na ktorej sú uvedené mená zamestnancov, e-mailové adresy zamestnancov a obdobie, za ktoré je výplatná páska odoslaná? Rovnako sa postupuje aj pri odoslaní napríklad ročného zúčtovania dane?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.