20 výsledkov
Dátum publikácie: 12. 10. 2020
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 25. 5. 2018

Aké sú povinnosti zamestnávateľa – prevádzkovateľa – vo vzťahu k jeho zamestnancom z hľadiska ochrany osobných údajov? Je povinnosťou prevádzkovateľa preškoliť svojich zamestnancov?

Dátum publikácie: 25. 3. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2010

Zamestnávateľ má 5 zamestnancov, ktorí spĺňajú podmienky na absolvovanie rekondičného pobytu (3. kategória, odpracovaná doba na danej pozícii...), ale i napriek tomu, že všetky náklady s pobytom spojené hradí zamestnávateľ, nikto z nich nechce rekondičný pobyt absolvovať. Môže to zamestnanec napríklad z rodinných dôvodov odmietnuť?

Dátum publikácie: 5. 3. 2020
Autor: kolektív autorov
Právny stav od: 1. 7. 2006

Aká je periodicita lekárskej prehliadky zamestnancov pre zamestnancov zaradených v kategórii 2?

Dátum publikácie: 25. 9. 2019
Autor: Peter Martynek
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zákonník práce v § 91 ods. 6 definuje prestávku poskytovanú z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci. Táto prestávka sa započítava do pracovného času a zamestnancovi za ňu náhrada mzdy patrí. Z akých dôvodov sa takéto „bezpečnostné“ prestávky poskytujú? Čo musí byť splnené, aby sa takáto prestávka poskytla a kto takéto prestávky určuje, nariaďuje, kto má na takúto prestávku nárok?

Dátum publikácie: 26. 8. 2019
Autor: Ing. Mária Nováková
Právny stav od: 1. 1. 2015

Spoločnosť bude posielať zamestnancov na rekondičné pobyty, a to na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Rozhodnutie bolo vydané v 9/2016, spoločnosť má povinnosť plánovať tieto pobyty od 9/2020. Ak spoločnosť poskytne tieto pobyty skôr, napr. už v r. 2019, budú vzniknuté náklady na rekondičné pobyty daňovým výdavkom? Bude daňovým výdavkom aj náhrada mzdy prislúchajúca zamestnancovi počas účasti na rekondičnom pobyte?

Dátum publikácie: 10. 3. 2019
Autor: Peter Martynek
Právny stav od: 1. 5. 2010

Sú vstupné lekárske prehliadky povinné pre všetkých prijímaných zamestnancov? Ktorých zamestnancov má zamestnávateľ povinnosť vysielať na opakované lekárske prehliadky?

Dátum publikácie: 15. 1. 2019
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2013

Musí mať zamestnávateľ podpísanú dohodu o práci v noci, ak zamestnanec od začiatku do konca roka odpracuje maximálne 60 hodín práce v noci? Musí sa tento zamestnanec podrobiť posúdeniu zdravotnej spôsobilosti?

Dátum publikácie: 14. 1. 2019
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 8. 2014

Ako má zamestnávateľ postupovať voči zamestnancovi, ktorý sa aj po niekoľkonásobnej výzve odmieta zúčastniť na preventívnej lekárskej prehliadke? Ide o zamestnanca, ktorý vykonáva prácu zaradenú do druhej kategórie. Zamestnanec bol dlhodobo dočasne práceneschopný.

Dátum publikácie: 15. 1. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnávateľ má zamestnancov, ktorí pracujú napr. 80 % svojho mesačného pracovného fondu v 1. alebo 2. kategórii, ale zvyšných 20 % svojho fondu pracujú v 3. kategórii (na pracoviskách, ktoré sú vyhlásené RÚVZ ako rizikové). To znamená, že má zamestnancov, ktorí "nepravidelne" vykonávajú práce ako „rizikári“. Takýchto pracovníkov však pracovná zdravotná služba kategorizuje stále ako "nerizikárov". Ako im v zmysle zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení má zamestnávateľ odvádzať príspevky? Má ich považovať na 100 % ako rizikárov (t. j. príspevok min. 2 % z príjmu) alebo im "prepočítavať" príjem za mesiac na príjem z nerizikovej časti (tam je dohodnutý paušálny príspevok zamestnávateľa na DDS) a zvyšok ich prepočítať ako (2 % z pomernej časti) pre rizikárov?

Dátum publikácie: 24. 8. 2017
Autor: Peter Martynek
Právny stav od: 1. 9. 2007

Je potrebné zabezpečiť posúdenie zdravotnej spôsobilosti na prácu pre zamestnanca pracujúceho na dohodu o vykonaní práce, keď má zamestnávateľ schválené rizikové pracovisko v 3. a 4. pracovnej kategórii?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.