11 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 17. 9. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 27. 3. 2020

Ako má zamestnávateľ postupovať pri vyhodnotení neprítomnosti v práci z dôvodu karantény zamestnanca? Môže to ospravedlniť ako neplatené prekážky v práci? Je potrebné zamestnanca odhlásiť zo sociálneho poistenia?

Dátum publikácie: 15. 6. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Po prihlásení zamestnankyne do zdravotnej poisťovne bolo následne zistené, že je poistená v Španielsku, pretože tam vykonáva zárobkovú činnosť. Môže zamestnávateľ spracovať mzdu za apríl bez odvodov do zdravotnej poisťovne a akú legislatívu má uplatniť pri odvodoch do Sociálnej poisťovne?

Dátum publikácie: 27. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2020

Zamestnávateľ chce, aby zamestnanci chodili prepravovať tovar aj do štátov EÚ mimo SR. Ako sa im uvádza miesto výkonu práce, keď budú aj fyzicky v sídle zamestnávateľa, aj budú vykonávať prepravu? Výkon prepravy bude služobná cesta, za ktorú prislúchajú diéty? Je potrebné riešiť niečo aj v Sociálnej poisťovni?

Dátum publikácie: 27. 5. 2021
Autor: M.Sc. Ing. Kristína Žilínková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Spoločnosť uzatvorila s fyzickou osobou, ktorá je zároveň aj konateľom spoločnosti, „Dohodu o vykonávaní funkcie zodpovedného zástupcu“, ktorá bola uzatvorená podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka a táto dohoda je považovaná za príkaznú zmluvu a je teda istým druhom mandátnej zmluvy. Príjmy z tejto dohody, keďže ide o príkaznú zmluvu, sú podľa slov právneho zástupcu spoločnosti, príjmami zo závislej činnosti. Na základe týchto informácií po konzultácii so Sociálnou poisťovňou bola táto fyzická osoba prihlásená na účely sociálneho a zdravotného poistenia podľa platnej legislatívy.

Táto príkazná zmluva má svoje špecifické dojednania, a to v oblasti minimálneho rozsahu počtu odpracovaných dní za rok (108 pracovných dní) a mesačnú odmenu, ktorá je vyplácaná podľa toho, v ktorom mesiaci bola vykonávaná dohodnutá činnosť (môže sa stať, že v jednom mesiaci odpracuje 2 pracovné dni, v inom zasa 20 pracovných dní, v niektorom žiadny pracovný deň).

Má fyzická osoba nárok podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, má nárok na daňový bonus? Má spoločnosť odvádzať za túto fyzickú osobu príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie? Vzniká pri príkaznej zmluve nárok na dovolenku, stravné lístky, náhradu príjmu pri pracovnej neschopnosti? Ako má spoločnosť na výplatnej páske uvádzať počet odpracovaných dní a hodín, prípadne ako sa riešia sviatky?

Dátum publikácie: 17. 5. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 7. 2018

Môže si uplatniť odvodovú úľavu (na sumu do 200 € mesačne) na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom dôchodkyňa poberajúca riadny starobný dôchodok, ktorá má okrem predmetnej dohody súčasne uzatvorenú u toho istého zamestnávateľa aj pracovnú zmluvu na polovičný úväzok (na iný druh práce)?

Dátum publikácie: 21. 4. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

SZČO ukončila živnosť k 31. 12. 2019, mala povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, v roku 2020 podnikala na s. r. o. Zvažuje znova otvoriť živnosť v r. 2021. Vzťahuje sa na ňu povinnosť platenia sociálnych odvodov (keďže v r. 2019 podnikala) alebo plynú odvodové prázdniny?

Dátum publikácie: 20. 4. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnávateľ má povinnosť zaplatiť odvody z miezd zamestnancov vo výplatných termínoch, ktoré sú uvedené v pracovných zmluvách. Môže zamestnávateľ zaplatiť odvody v neskoršom termíne, ak napríklad iba jednému zamestnancovi, či dohodárovi uvedie v pracovnej zmluve, či dohode neskorší výplatný termín?

Dátum publikácie: 22. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

V novembri 2020 bola zamestnankyni vystavená nesprávne mzda (o 100 eur viac na prémii). Pani je ochotná peniaze vrátiť, aj keď už u zamestnávateľa nepracuje. Bude nasledovný postup opravy správny? Za november by sa jej vystavila správna mzda a pošlú sa opravené výkazy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Správna daň by sa zúčtovala vo februárovej mzde 2021. Prihlásila by sa na 1 deň do Sociálnej poisťovne a poslala aj výkaz poistného a príspevkov. Ročné zúčtovanie by sa jej spravilo podľa pôvodne vystavenej mzdy a opravená daň by sa zúčtovala až v ročnom zúčtovaní za 2021?

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Je aj finančný príspevok poskytnutý zamestnancovi zo sociálneho fondu na stravu oslobodený od odvodov a dane?

Dátum publikácie: 1. 3. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 12. 2011

Dobrovoľník nemá nárok na mzdu, tzn. neprihlasuje sa do poisťovní. V prípade, že by sa s dobrovoľníkom dohodla odmena za vykonanú prácu, v takom prípade už nejde o dobrovoľnícku činnosť? Môže sa uzatvoriť dohoda na tento účel?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.