179 výsledkov
...
Dátum publikácie: 22. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

V novembri 2020 bola zamestnankyni vystavená nesprávne mzda (o 100 eur viac na prémii). Pani je ochotná peniaze vrátiť, aj keď už u zamestnávateľa nepracuje. Bude nasledovný postup opravy správny? Za november by sa jej vystavila správna mzda a pošlú sa opravené výkazy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Správna daň by sa zúčtovala vo februárovej mzde 2021. Prihlásila by sa na 1 deň do Sociálnej poisťovne a poslala aj výkaz poistného a príspevkov. Ročné zúčtovanie by sa jej spravilo podľa pôvodne vystavenej mzdy a opravená daň by sa zúčtovala až v ročnom zúčtovaní za 2021?

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Je aj finančný príspevok poskytnutý zamestnancovi zo sociálneho fondu na stravu oslobodený od odvodov a dane?

Dátum publikácie: 1. 3. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 12. 2011

Dobrovoľník nemá nárok na mzdu, tzn. neprihlasuje sa do poisťovní. V prípade, že by sa s dobrovoľníkom dohodla odmena za vykonanú prácu, v takom prípade už nejde o dobrovoľnícku činnosť? Môže sa uzatvoriť dohoda na tento účel?

Dátum publikácie: 15. 2. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2020

Platia sa z pandemickej OČR a PN odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne a je to zdaniteľný príjem?

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 13. 7. 2020

UPSVaR poskytne zamestnávateľovi v rámci projektu na podporu zamestnávania v poľnohospodárstve podľa § 54 ods. 1 písm. b) zákona o službách zamestnanosti príspevok na odvody v plnej výške odvodov. Príspevok na odvody zamestnanca je potom zamestnávateľ v nasledujúcom mesiaci povinný vyplatiť zamestnancovi. Akému zdaneniu a odvodovému zaťaženiu bude podliehať tento príspevok zamestnancovi vyplatený v jeho mzde v nasledujúcom mesiaci?

Dátum publikácie: 9. 10. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Za zamestnanca, ktorý má trvalé bydlisko v Rakúsku a pracuje iba na Slovensku, nevykonáva prácu z domu, je zamestnávateľ povinný viesť rakúske mzdové účtovníctvo a odvádzať rakúsku daň zo mzdy?

Dátum publikácie: 24. 9. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Odkedy sa nemá platiť poistné na poistné na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti v zmysle zmeny zákona od 1. 1. 2020 u zamestnanca, ktorý požiadal o priznanie starobného dôchodku?

Dátum publikácie: 25. 8. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Ako vyplatiť príjem po skončení pracovného pomeru z hľadiska odvodov na ZP, SP a dane? Ide o vyplatenie ročnej odmeny za rok 2019 zamestnancovi, ktorý vykonával činnosť konateľa spoločnosti. Ide o nemeckého štátneho príslušníka, ktorý skončil pracovný pomer v spoločnosti v júni 2019. Od toho času žije a pracuje v Nemecku, povolenie na pobyt na Slovensku mu skončilo. V obchodnom registri je stále vedený ako konateľ, bez nároku na odmenu.

Dátum publikácie: 20. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnankyňa má v užívaní služobný byt. Nájom hradí firma, túto čiastku zamestnankyni zdaňuje mesačne ako nepeňažný príjem. Zamestnankyni sa byt menil, a to ešte k 1. 1. 2019, v novom byte je vyšší nájom o 400 €. Zamestnávateľ však naďalej zdaňoval pôvodnú sumu. Tejto zamestnankyni vykonal aj ročné zúčtovanie dane 2019 a tiež podal Hlásenie za rok 2019. Ako dať túto situáciu ohľadom dane a poistného do poriadku, aby bolo všetko v súlade so zákonom?

Dátum publikácie: 25. 5. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnankyňa je na dlhodobej PN a poslala výpoveď, ktorá bola doručená do spoločnosti 23. 4. 2020 a vo výpovedi uvádza, že končí pracovný pomer uplynutím trojmesačnej výpovednej doby s tým, že uviedla dátum skončenia ku dňu 2. 8. 2020 a od 3. 8. 2020 sa stáva starobným dôchodcom. Plynie jej výpovedná doba od 1. 5. 2020 a trvá do 31. 7. 2020, takže jej pracovný pomer by mal trvať do 31. 7. 2020 a nie do 2. 8. 2020, ako uvádza zamestnankyňa. Nie je to dohoda, ale výpoveď. V pracovnom pomere je od 12. 10. 2002. Je správne, ak skončí pracovný pomer 31. 7. 2020? Je potrené oznámiť zamestnankyni skutočnosť, že pracovný pomer skončí 31. 7. 2020 a nie 2. 8. 2020? Je povinnosťou zamestnávateľa vyplatiť jej odchodné, ak predloží potvrdenie, že požiadala o starobný dôchodok do 10 dní po skončení pracovného pomeru?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.