21 výsledkov
Dátum publikácie: 9. 11. 2020
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2003

Jediný spoločník s. r. o. zomrel. Zároveň bol aj jediný zamestnanec v s. r. o. Musia dediči archivovať naďalej účtovné a mzdové doklady s. r. o.?

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 13. 7. 2020

UPSVaR poskytne zamestnávateľovi v rámci projektu na podporu zamestnávania v poľnohospodárstve podľa § 54 ods. 1 písm. b) zákona o službách zamestnanosti príspevok na odvody v plnej výške odvodov. Príspevok na odvody zamestnanca je potom zamestnávateľ v nasledujúcom mesiaci povinný vyplatiť zamestnancovi. Akému zdaneniu a odvodovému zaťaženiu bude podliehať tento príspevok zamestnancovi vyplatený v jeho mzde v nasledujúcom mesiaci?

Dátum publikácie: 12. 10. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2005

Ako sa vypočíta počet pracovníkov v ročných pracovných jednotkách (RPJ) na účely určenia kategórie podniku?

Dátum publikácie: 7. 9. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Spoločnosť A zamestnáva ľudí a vykoná pre spoločnosť B napr. stavebné práce, krajčírske práce, účtovné práce a následne spoločnosť B predá svoje služby spoločnosti C (alebo FO). Medzi spoločnosťou A a spoločnosťou B môže byť zmluva o „zapožičaní zamestnancov“ alebo o poskytnutí služby alebo ako sa to dá ošetriť?

Dátum publikácie: 22. 6. 2020
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 1. 2013

Môže u zamestnávateľa pôsobiť zamestnanecká rada, ak z dôvodu skončenia pracovného pomeru jedného člena zamestnaneckej rady dôjde k poklesu jej členov na 2 osoby?

Dátum publikácie: 28. 4. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnanec zomrel, bol rozvedený a mal zlé vzťahy so svojou rodinou. V banke už má zablokovaný účet. Kde má zamestnávateľ zaslať jeho mzdu?

Dátum publikácie: 15. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnávateľ – SZČO – majiteľ prevádzky, je už viac ako polroka na PN. Vzťahuje sa na túto PN ešte aj iná výnimka ohľadne vyplácania miezd zamestnancom?

Dátum publikácie: 25. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Fyzická osoba, zatiaľ zamestnanec, skončí 29. 2. 2020 pracovný pomer. Má uzavretý rámcový kontrakt na hodnotenie projektov s Európskou komisiou. Možno to bude jednorazový príjem. Môže sa zaevidovať na úrade práce alebo z dôvodu uzavretia kontraktu a možného príjmu o niekoľko mesiacov si má platiť preddavky na zdravotné poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?

Dátum publikácie: 31. 12. 2019
Autor: JUDr. Eva Tináková, PhD.
Právny stav od: 1. 1. 2019

Po akom čase je možný výmaz personálnych údajov (meno, priezvisko, adresa zamestnanca atď.), ak zamestnanec ukončil pracovný pomer? Ako dlho sa tieto údaje archivujú v informačnom systéme spoločnosti, ako je softvér na spracovanie miezd? Majú sa aj písomnosti v osobnom spise, ako prihláška do SP či dotazník po určitom čase (po skončení PP) skartovať a ako dlho sa archivujú? Aké údaje by nemal zamestnanec v osobnom dotazníku uvádzať?

Dátum publikácie: 18. 12. 2019
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 9. 2011

Pri skončení pracovného pomeru vznikne zamestnancovi nárok na poskytnutie náhrady mzdy za nevyčerpaný zostatok nároku na dovolenku a na zaplatenie mzdy za hodiny odpracované v rámci konta pracovného času nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času. Zamestnanec, jeho súčasný i budúci zamestnávateľ majú záujem uzavrieť trojstrannú dohodu podľa § 32 Zákonníka práce, na základe ktorej by uvedené nároky zamestnanca uspokojil jeho nový zamestnávateľ umožnením dočerpania zostatku nároku na dovolenku s poskytnutím náhrady mzdy v rovnakej výške, akú by mu bol poskytol jeho súčasný zamestnávateľ, ako aj „prenesením“ hodín odpracovaných v rámci konta pracovného času nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času do svojej evidencie pracovného času. Umožňuje Zákonník práce uzavretie vyššie uvedenej trojstrannej dohody?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.