12 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 10. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Konateľ (zamestnaný na hlavný pracovný pomer) si chce vyplatiť spätne stravné lístky za posledné 3 roky. Je to možné? Ak áno, môže si ich vyplatiť formou finančného príspevku? Môže na toto dodatočné vyplatenie stravných lístkov čerpať zo sociálneho fondu? Bude sa považovať príspevok zamestnávateľa za daňový výdavok? (aj napriek tomu, že neboli splnené zákonné podmienky)?

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Je aj finančný príspevok poskytnutý zamestnancovi zo sociálneho fondu na stravu oslobodený od odvodov a dane?

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ má uzatvorenú zmluvu s externých dodávateľom, ktorý do jeho jedálne prináša jedlo pre zamestnancov, ktorí si vyberú, že v daný deň chcú mať obed v jedálni (iba v čase obeda počas pracovných dní, má však zmenových zamestnancov), inak poskytuje stravné lístky. Má povinnosť už od 1. 3. 2021 dať zamestnancom na výber, či chcú stravné lístky alebo finančný príspevok, alebo môže aplikovať prechodné ustanovenie a táto povinnosť vznikne od 1. 1. 2022? Ak v súčasnosti poskytuje stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takisto za čerpanú dovolenku, bude môcť takto poskytovať aj finančný príspevok, a bude daňovo uznateľný?

Dátum publikácie: 24. 2. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom stravné lístky. 55 % zo stravného hradí zamestnávateľ, časť hradí zo sociálneho fondu a zvyšok môže poskytnúť zamestnancom ako stravné nad limit zákona? Účtuje na účte 527 daňový alebo 528 nedaňový? Je to zdaniteľný príjem pre zamestnanca?

Dátum publikácie: 5. 2. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Organizácia poskytuje svojim zamestnancom obedy vo vlastnej jedálni, ktoré nakupuje od dodávateľa. Dodávateľ niektoré obedy dodáva v samostatných obaloch. Po skončení mesiaca následne fakturuje samostatne obedy a samostatne dodané obaly. Účtujú sa obaly ako súčasť obedov alebo ako spotrebný materiál?

Dátum publikácie: 13. 3. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom na základe pracovnej zmluvy benefit vo forme poskytovania ubytovania (nájom bytu, rodinného domu). Keďže je uvedený benefit zdaniteľným príjmom zamestnancov, má byť v pracovnej zmluve uvedená presná suma vynaložená na ubytovanie, pretože táto sa môže meniť?

Dátum publikácie: 11. 10. 2019
Autor: Ing. Anna Mackovičová
Právny stav od: 1. 2. 2004

Dodávateľ – chránená dielňa, nám poslal potvrdenie pre zamestnávateľa, kde uvádza plnenie podľa § 64 ods. 4 zákona v plnej výške faktúry. Išlo o potlač USB kľúčov, guľôčkových pier a pod. Predpokladám, že perá a USB kľúče nevyrábal, „iba“ urobil potlač. Napriek tomu uviedol celú sumu vo vyššie uvedenom paragrafe. Čo s tým? Dať do výkazu celú sumu?

Dátum publikácie: 6. 6. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravovanie bezodplatne. Zamestnanci na stravovanie neprispievajú. Ide o zdaniteľný príjem na strane zamestnanca v tomto prípade?

Dátum publikácie: 30. 5. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 9. 2007

Pôjde o neoprávnený výdavok zamestnávateľa, ak poskytne zamestnancovi stravovanie v deň, keď zamestnanec čerpá pol dňa dovolenky a skutočne odpracuje len 3,75 hodiny? Považuje sa čerpanie dovolenky za pracovnú zmenu na účely stravovania a je teda splnený nárok na poskytnutie stravovania, ak zamestnanec odpracuje 3,75 hodiny a 3,75 hodiny čerpá dovolenku?

Dátum publikácie: 18. 8. 2017
Autor: Ing. Anna Mackovičová
Právny stav od: 1. 1. 2004

SZČO je zároveň aj poslancom na obecnom úrade. Dňa 9. 8. 2016 začala poberať materské, na ktoré jej vznikol nárok ako SZČO. Zároveň na obecnom úrade poberala nepravidelný príjem na dohodu ako poslanec, takže z obecného úradu jej nárok na materské nevznikol. Nehlásila sa ani na obecný úrad, že je na materskej dovolenke, keďže túto povinnosť nemá. Zamestnankyňa obecného úradu ju ale vyzvala, aby si túto povinnosť splnila. Je naozaj povinná hlásiť sa na obecný úrad, že je na materskej dovolenke?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.