18 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 16. 10. 2020
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2009

Môže zamestnávateľ schváliť zamestnancovi cestu vlastným autom, ktoré nie je havarijne poistené, ak si zamestnanec nebude nárokovať náhradu za takto použité auto? Môže mu zamestnávateľ v takomto prípade preplatiť náhradu vo výške bežného cestovného hromadným dopravným prostriedkom?

Dátum publikácie: 22. 9. 2020
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 18. 6. 2016

Aká mzda patrí zamestnancovi v prvý a posledný deň vyslania a ako sa posudzuje jeho nárok na cestovné náhrady?

Dátum publikácie: 21. 8. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 21. 5. 2020

Ako je to pri automatickom navyšovaní výšky stravného pri služobnej ceste na rok 2020? Mení sa výška alebo ostáva nezmenená?

Dátum publikácie: 23. 3. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Môže spoločnosť preplatiť cestovné náhrady budúcemu riaditeľovi spoločnosti? Pracovná zmluva bola podpísaná 1. 2. 2020 s termínom nástupu 1. 2. 2020 na pozíciu riaditeľ spoločnosti. Avšak ešte 27. 1. 2020, teda pred termínom nástupu do práce, sa budúci riaditeľ spoločnosti zúčastnil na jednodňovom školení potrebnom k jeho budúcej práci. Je možné preplatiť mu cestovné náhrady a bude ich mať spoločnosť plne daňovo uznateľné? Ak áno, do ktorej kategórie osôb uvedených v § 1 zákona o cestovných náhradách je možné ho zadeliť?

Dátum publikácie: 4. 7. 2019
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 4. 2005

Aký je správny postup pre výpočet stravného vodiča pri zahraničných pracovných cestách v prípade, ak v jeden kalendárny deň uskutočnil tri zahraničné pracovné cesty?

Dátum publikácie: 11. 10. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Je možné so zamestnancom, ktorý vykonáva školiteľské činnosti v rámci celého Slovenska, dohodnúť miesto výkonu práce Slovenskú republiku? S takýmto zamestnancom zamestnávateľ nevie dohodnúť presné miesta výkonu práce, pretože školenie prebieha v rôznych regiónoch a na rôznych miestach v rámci celej republiky.

Dátum publikácie: 24. 8. 2017
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 3. 2015

Zamestnanec má v pracovnej zmluve dohodnuté dve miesta výkonu práce: Púchov a Trenčín. V týchto dvoch mestách má zamestnávateľ svoju prevádzku. Ak cestuje zamestnanec z Púchova do Trenčína (v rámci týchto dvoch prevádzok zamestnávateľa), považuje sa táto cesta za pracovnú cestu, pri ktorej zamestnancovi patria náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách? Pravidelné pracovisko zamestnanca je Púchov. 

Dátum publikácie: 17. 8. 2017
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2009

Podľa zákona o cestovných náhradách je zamestnávateľ povinný poskytnúť preddavok na zahraničnú pracovnú cestu podľa § 36 zákona o cestovných náhradách. Zamestnanec tento preddavok odmietol. Ako má spoločnosť postupovať a uvedenú skutočnosť vydokladovať?

Dátum publikácie: 31. 5. 2017
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2007

Zamestnanec prišiel ráno do práce, kde pracoval vyše hodiny a odišiel na pracovnú cestu, ktorá trvala 5 a pol hodiny, teda mu vznikol nárok na stravné. Zamestnanec bol však na obede v jedálni. Je to v poriadku?

Dátum publikácie: 6. 8. 2014
Autor: JUDr. Katarína Bystrická (www.pravnecentrum.sk)
Právny stav od: 1. 7. 2003
Právny stav do: 31. 12. 2016

Vodič nákladného automobilu je vysielaný na služobnú pracovnú cestu, v rámci trvania ktorej musí podľa Nariadenia európskeho parlamentu č. 561/2006 dodržiavať tzv. povinné bezpečnostné prestávky. Čas trvania týchto bezpečnostných prestávok sa považuje za výkon práce tohto zamestnanca, a teda má byť platený?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.