2 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 12. 11. 2019
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Spoločnosť s r. o. (spoločnosť 1) zamestnáva na plný pracovný úväzok IT špecialistu. Vzhľadom na povahu práce zamestnanec pracuje na diaľku. Zamestnanec je zároveň jediným spoločníkom a konateľom vlastnej s. r. o. (spoločnosť 2), v ktorej nie je zamestnaný. Spoločnosť 2 ho vyslala na dlhodobú pracovnú cestu do zahraničia (EÚ), na základe čoho si vypracúva cestovný príkaz a účtuje si stravné. Má v takomto prípade spoločnosť 1 povinnosť poskytnúť zamestnancovi stravné (v tomto prípade stravovacie poukážky)? Ak áno, je 55 % ceny týchto kupónov daňovým nákladom spoločnosti 1?

Dátum publikácie: 6. 11. 2018
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnanec má v pracovnej zmluve dve miesta výkonu práce: konkrétne mesto na Slovensku (sídlo firmy), toto je určené aj ako pravidelné pracovisko a druhé miesto výkonu práce je home office Brno. Zamestnanec má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v ČR nemá ani prechodný pobyt (je študent). Rozvrhnutie pracovného času bude takého: 3 dni sa bude zdržiavať na území SR (v sídle firmy), jeden deň bude v Brne (home office) a jeden deň bude na pracovnej ceste spravidla v rámci Českej republiky.

1. Čo sa týka cesty zo sídla firmy (SK) do Brna (home office), môže zamestnávateľ v tomto prípade postupovať podľa § 18 zákona o cestovných náhradách, čiže zamestnancovi priznať nárok na náhradu výdavkov do miesta výkonu práce v zahraničí a späť?

2. Ak bude zamestnanec vykonávať pracovné cesty v rámci Českej republiky a začiatok pracovnej cesty bude Brno, má nárok na cestovné náhrady štandardne podľa zákona o cestovných náhradách (zahraničná pracovná cesta)?

3. Za dni, keď zamestnanec bude pracovať v Brne a bude aj cestovať v rámci Českej republiky, patrí mu príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.