157 výsledkov
...
Dátum publikácie: 21. 5. 2020
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť má zamestnanca (Rakúšana), ktorý v dôsledku COVID-19 bol vyslaný do Rakúska, aby mohol svoju prácu vykonávať z domu, tzv. home office. To znamená, že sa nachádza na adrese svojho trvalého bydliska. Má nárok na diéty z toho titulu, že je v zahraničí a vykonáva prácu v zahraničí? Ak by bol na Slovensku, čo bežne býval, dostával stravné podľa § 152 Zákonníka práce. Ak bol na pracovnej ceste, dostával prislúchajúce diéty danej krajiny. Ako môže spoločnosť postupovať v tomto prípade? Má nárok na diéty danej krajiny, kde sa nachádza, lebo tam vykonáva prácu, aj keď z domu?

Dátum publikácie: 11. 5. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Dopravná firma zamestnáva vodičov MKD. Po návrate zo zahraničnej pracovnej cesty musia ísť zamestnanci do povinnej štátnej karantény. Musia kontaktovať svojho lekára, aby im vystavil tzv. karanténnu PN. Majú zamestnanci nárok na preplatenie nákladov v karanténe (stravné 13 euro/deň) od zamestnávateľa? Alebo by im mohli vyplatiť stravné počas služobnej cesty na SK aj napriek tomu, že majú karanténnu PN?

Dátum publikácie: 20. 4. 2020
Autor: Ing. Vladimír Ozimý
Právny stav od: 1. 3. 2015

Zamestnanec mal zahraničnú pracovnú cestu: San Francisco USA od 21. 2. do 27. 2. 2020. Ako správne postupovať pri výpočte nároku na stravné 1 deň pracovnej cesty 21. 2. 2020 a posledné 2 dni 26. a 27. 2. 2020 - odlet domov? Pracovná cesta sa týka konateľa a bude mu poskytnuté aj vreckové 40 %, konateľ nemá pracovnú zmluvu ani nepoberá odmenu za výkon konateľa, podlieha vreckové aj v jeho prípade zdaneniu a odvodovej povinnosti?

Dátum publikácie: 23. 3. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Môže spoločnosť preplatiť cestovné náhrady budúcemu riaditeľovi spoločnosti? Pracovná zmluva bola podpísaná 1. 2. 2020 s termínom nástupu 1. 2. 2020 na pozíciu riaditeľ spoločnosti. Avšak ešte 27. 1. 2020, teda pred termínom nástupu do práce, sa budúci riaditeľ spoločnosti zúčastnil na jednodňovom školení potrebnom k jeho budúcej práci. Je možné preplatiť mu cestovné náhrady a bude ich mať spoločnosť plne daňovo uznateľné? Ak áno, do ktorej kategórie osôb uvedených v § 1 zákona o cestovných náhradách je možné ho zadeliť?

Dátum publikácie: 27. 2. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnanci sú vyslaní na pracovnú cestu. Jeden ide svojím autom a vezie aj kolegu. Nárok na preplatenie cestovného lístka majú obidvaja zamestnanci?

Dátum publikácie: 31. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnávateľ vypláca šoférom paušálnu sumu stravné 80 €/mes. Jeden zamestnanec je PN od 7. 10. 2019 a v 11. mesiaci celý mesiac nemá žiaden iný príjem, patrí mu v tomto prípade paušálna čiastka za stravné 80 €? V pracovnom poriadku majú uvedené:

„...stravovanie vodičov... v paušálnej sume 80 €. Táto suma zamestnancovi prináleží aj v prípade, ak počas daného kalendárneho mesiaca bude čerpať dovolenku, bude dočasne práceneschopný, či bude uplatňovať prekážky v práci v zmysle § 141 Zákonníka práce...“   

Dátum publikácie: 16. 12. 2019
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 3. 2015

Spoločnosť je užívateľským zamestnávateľom, má dočasne pridelených zamestnancov. Kto v tomto prípade vypláca cestovné náhrady (stravné) zamestnancom a ako má vykazovať náklady spojené s týmito zamestnancami (napr. ubytovanie na služobnej ceste na faktúru) z pohľadu zákona o dani z príjmov?

Dátum publikácie: 26. 11. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2003

Organizácia je v súdnom spore s bývalým zamestnancom. Prostredníctvom právneho zástupcu organizácie boli 4 zamestnanci predvolaní ako svedkovia. Môžu mať títo zamestnanci cestovný príkaz (SC od 7.30 do 14.00 hod.) a z toho plynúce stravné?

Dátum publikácie: 22. 11. 2019
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnankyňa uvádza koniec pracovnej cesty o 18,00 hod. Cestovné lístky, ktoré doložila, nie sú až do miesta ukončenia pracovnej cesty. Podľa cestovných lístkov ukončila cestu o 17,30 hod., potom sa ešte presúvala, ale k tomu nie je cestovný doklad. O koľkej teda ukončila pracovnú cestu?

Dátum publikácie: 12. 11. 2019
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Spoločnosť s r. o. (spoločnosť 1) zamestnáva na plný pracovný úväzok IT špecialistu. Vzhľadom na povahu práce zamestnanec pracuje na diaľku. Zamestnanec je zároveň jediným spoločníkom a konateľom vlastnej s. r. o. (spoločnosť 2), v ktorej nie je zamestnaný. Spoločnosť 2 ho vyslala na dlhodobú pracovnú cestu do zahraničia (EÚ), na základe čoho si vypracúva cestovný príkaz a účtuje si stravné. Má v takomto prípade spoločnosť 1 povinnosť poskytnúť zamestnancovi stravné (v tomto prípade stravovacie poukážky)? Ak áno, je 55 % ceny týchto kupónov daňovým nákladom spoločnosti 1?

...

Partner