8 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 26. 10. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

V priestoroch firmy zamestnávateľa sa nachádza spoločnosť, ktorá poskytuje stravovanie. Zamestnávateľ s ňou nemá uzavretú zmluvu. Zamestnancom poskytuje DOXX elektronickú kartu, teda môžu a nemusia využiť stravovanie v jedálni. Nočné zmeny môžu využiť automat na vydávanie jedla, ktoré si môžu ohriať v mikrovlnke (automat patrí ďalšej inej spoločnosti). Môže zamestnávateľ toto chápať tak, že poskytuje vlastné stravovanie a nemusí dať zamestnancom na výber medzi DOXX el. poukážkami a finančným príspevkom (čiže mohli by mať naďalej iba DOXX – bez výberu)? Alebo musí uzavrieť zmluvný vzťah s prevádzkou kuchyne a poskytnúť potom zamestnancom stravenky, ktoré by vydala táto kuchyňa, ak im nechce dať na výber medzi finančným príspevkom a stravovacími poukážkami?

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ má uzatvorenú zmluvu s externých dodávateľom, ktorý do jeho jedálne prináša jedlo pre zamestnancov, ktorí si vyberú, že v daný deň chcú mať obed v jedálni (iba v čase obeda počas pracovných dní, má však zmenových zamestnancov), inak poskytuje stravné lístky. Má povinnosť už od 1. 3. 2021 dať zamestnancom na výber, či chcú stravné lístky alebo finančný príspevok, alebo môže aplikovať prechodné ustanovenie a táto povinnosť vznikne od 1. 1. 2022? Ak v súčasnosti poskytuje stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takisto za čerpanú dovolenku, bude môcť takto poskytovať aj finančný príspevok, a bude daňovo uznateľný?

Dátum publikácie: 4. 12. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnankyni sa v priebehu roka viackrát menil pracovný čas. V januári a februári mala pracovný čas 1 hodina denne 4 dni v týždni (štvrtok-nedeľa). Od marca po máj pracovala 1 deň v týždni 1 hodinu. A od júna po september pracovala 1 hodinu denne 2 dni v týždni (štvrtok-piatok). K 30. 9. 2020 bol ukončený pracovný pomer. Aký má nárok na dovolenku za rok 2020?

Dátum publikácie: 24. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2011

Spoločnosť nariadila z dôvodu mimoriadnej krízovej situácie celozávodnú dovolenku. Čo s takými zamestnancami, ktorí už nemajú dostačujúci zostatok dovolenky?

Dátum publikácie: 14. 11. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnávateľ zamestnancovi na základe jeho oznámenia poskytol rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1 Zákonníka práce, ktorá trvá. Zároveň mu potvrdil žiadosť o materské, ktoré bolo doručené Sociálnej poisťovni. Túto skutočnosť zamestnávateľ oznámil v zákonnej lehote Sociálnej poisťovni registračným listom (zmena – začiatok RD) a príslušnej zdravotnej poisťovni oznámením zamestnávateľa (začiatok – kategória 1O). Zamestnanec zamestnávateľovi oznámil, že na základe rozhodnutia Sociálnej poisťovne mu vznikol nárok na materské iba za jeden deň, od nasledujúceho dňa mu nárok na materské zanikol. Ako posúdiť obdobie čerpania rodičovskej dovolenky od zániku nároku na materské na tieto účely?

Dátum publikácie: 11. 1. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2007

V roku 2017 pracovali zamestnanci v 7,5 hod. úväzku. Z tohto obdobia niektorým ostali nevyčerpané dovolenky. Vo februári 2018 prešli na 11,5 hod. úväzok: "krátky - dlhý týždeň". Nový nárok pri zmenenom úväzku je jasný. Zamestnávateľ urobil prepočet. Ako ale platiť starú dovolenku?

Dátum publikácie: 9. 11. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnávateľ do 30. 4. 2018 zamestnával zamestnancov na plný klasický úväzok 8 hod/1 deň. Od 1. 5. 2018 prešiel zamestnávateľ na nepretržitú prevádzku a zamestnanci X majú 7,5 hod. úväzok jedna zmena, resp. zamestnanci Y majú 7,6 hod úväzok.

Ako správne postupovať pri prepočte zostatku dovoleniek?

Dátum publikácie: 29. 5. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Súd v 5/2017 rozhodol v súdnom konaní o zaplatenie náhrady za nevyčerpanú dovolenku za roky 1994 a 1995. Súd rozhodol, že bývalý zamestnávateľ je povinný zaplatiť z titulu náhrady za nevyčerpanú dovolenku sumu 119,52 €.

Akú odvodovú povinnosť má zamestnávateľ v tomto prípade? Čo sa z danej sumy zráža, v akej výške a podľa akého obdobia? Splatnosť mala byť 12. 12. 1995.

Zrazí z danej sumy zamestnávateľ zrážku do zdravotnej poisťovne a daň z príjmu? Vychádza sa z pravidiel roku 1995 alebo 2017?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.