110 výsledkov
Dátum publikácie: 24. 11. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 4. 2011

Zamestnávateľ chce zaviesť benefit pre zamestnancov, ktorí čerpajú rodičovskú dovolenku. Počas tejto doby im bude vyplácať finančný príspevok. Bude mať pravidelné vyplácanie benefitu počas rodičovskej dovolenky vplyv na nárok na rodičovský príspevok?

Dátum publikácie: 19. 8. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Nepeňažný benefit - ubytovanie podľa § 5 ods. 7 zákona o dani z príjmov, ktorý je oslobodený od dane do 100 eur, je tiež oslobodený aj od odvodov do SP a ZP? Ak áno, podľa ktorých ustanovení zákonov?

Dátum publikácie: 20. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnankyňa má v užívaní služobný byt. Nájom hradí firma, túto čiastku zamestnankyni zdaňuje mesačne ako nepeňažný príjem. Zamestnankyni sa byt menil, a to ešte k 1. 1. 2019, v novom byte je vyšší nájom o 400 €. Zamestnávateľ však naďalej zdaňoval pôvodnú sumu. Tejto zamestnankyni vykonal aj ročné zúčtovanie dane 2019 a tiež podal Hlásenie za rok 2019. Ako dať túto situáciu ohľadom dane a poistného do poriadku, aby bolo všetko v súlade so zákonom?

Dátum publikácie: 20. 7. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Aká mzda je základom na tvorbu sociálneho fondu?

Dátum publikácie: 24. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnávateľ má zahraničných manažérov, ktorí majú lokálne pracovné zmluvy. Materská spoločnosť v Amerike im platí komerčné (zdravotné) poistenie a následne ho refakturuje zamestnávateľovi. Má dať zamestnávateľ uvedené poistenie ako nepeňažný príjem zamestnanca? Je uvedené poistenie daňový výdavok zamestnávateľa? Faktúra je v dolároch. Aké je pravidlo rátania kurzu?

Dátum publikácie: 22. 3. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Môže zamestnávateľ zaplatiť zo sociálneho fondu knižnú publikáciu o zariadení a regióne, v ktorom pracujú, v sume 15 €, ak to dodatkom zapracuje do kolektívnej zmluvy?

Dátum publikácie: 21. 2. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Môže zamestnávateľ poskytnúť príspevok zo sociálneho fondu pre zamestnanca na dopravu do zamestnania, ktorý má priemerný zárobok vyšší ako 50 % priemernej nominálnej mzdy? Môže tiež poskytnúť príspevok zo sociálneho fondu aj pri presťahovaní zamestnanca?

Dátum publikácie: 17. 2. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

S. r. o., platiteľ DPH, je lekáreň (poskytovateľ zdravotnej starostlivosti) a dostala od držiteľa – Unipharma dve vstupenky na Unipharma Show. Tieto dve vstupenky Unipharma vyfakturovala s. r. o., kde základ dane je 400 € a DPH 80 €. Na Unipharma Show sa zúčastnili konateľ – zamestnanec s. r. o. a magistra, v súčasnosti na rodičovskej dovolenke. Faktúra za vstupenky je z 12/2019. Ako správne postupovať v tomto prípade?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 21. 11. 2019
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnávateľ prijal faktúru (od osoby, ktorá poskytuje stravovacie služby) za obedy pre zamestnancov s DPH (napr. 1 000 + 200 = 1 200 eur). Príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu je 300 eur za všetkých zamestnancov. Môže zamestnávateľ uplatniť DPH z prijatej faktúry na celú čiastku, t. j. 200 eur alebo iba zo sumy 700 eur, t. j. 140 eur? Je príspevok zo sociálneho fondu bez odvodov a daní? Firma nakupuje pre zamestnancov aj darčekové poukážky, ktoré hradí zo sociálneho fondu. Podliehajú tieto poukážky u zamestnancov zdaneniu a odvodom?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.