25 výsledkov
Dátum publikácie: 26. 2. 2021
Autor: JUDr. Jozef Lukajka, PhD., Advokátska kancelária LUKAJKA & PARTNERS s. r. o.
Právny stav od: 23. 2. 2021

Zamestnávateľ má viac prevádzok. Na zamestnanca si uplatnil príspevok 3B za obdobie 3/2020, 4/2020, 9/2020-11/2020. Od 1. 1. 2021 presunie 1 zamestnanca z jednej prevádzky na druhú. Tomuto zamestnancovi je zmenené aj pracovné zaradenie. Môže si zamestnávateľ na zamestnanca, ktorého presunul od 1. 1. 2021 na inú prevádzku, uplatňovať za obdobie 12/2020 a nasledujúce mesiace príspevok 3B? V prípade, ak nemôže, musí vrátiť vyplatený príspevok za tohto zamestnanca aj za mesiace 3/2020, 4/2020, 9/2020-11/2020?

Dátum publikácie: 18. 1. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 28. 10. 2020

Môže s. r. o. požiadať o POMOC PLUS, keď na jedno IČO má dve činnosti: gastro+hotel prevádzku aj fotovoltaiku? Na daňovom priznaní je SK NACE fotovoltaiky ako hlavná činnosť.

Dátum publikácie: 27. 7. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 23. 4. 2020

V prípade, že zamestnávateľ v priebehu mesiaca máj 2020 s niekoľkými zamestnancami ukončí pracovný pomer, bude spĺňať podmienky na poskytnutie príspevku na udržanie zamestnanosti, konkrétne príspevku na mzdu zamestnancov, o ktorého poskytnutie by požiadal v mesiaci júl 2020 za mesiac jún 2020? Môže o príspevok požiadať aj na zamestnancov, ktorí nemajú vyčerpaných 14 dní novej dovolenky?

Dátum publikácie: 23. 7. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 27. 3. 2020

Zamestnávateľ má pokles tržieb a chce žiadať o príspevok z úradu práce za mesiac 5/2020. Čo v prípade, keď bude žiadať na zamestnancov, ktorí v období, keď žiada o príspevok, spĺňajú všetky podmienky, nie sú vo výpovednej lehote, ale môže sa stať, že si nájdu inú prácu a v priebehu 1 alebo 2 mesiacov sa s nimi rozviaže pracovný pomer dohodou podľa § 60 Zákonníka práce?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Je zamestnávateľ oprávnený žiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti aj za hodiny prekážok v práci? Ak zamestnanec pracoval 6 hodín a 2 hodiny poberal náhradu mzdy z titulu prekážok v práci na strane zamestnávateľa, môže si zamestnávateľ žiadať o príspevok za tie 2 hodiny?

Dátum publikácie: 22. 6. 2020
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 4. 4. 2020

Má zamestnávateľ nárok na refundáciu náhrady mzdy zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu z dôvodu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v súvislosti s COVID-19?

Dátum publikácie: 27. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ chce čerpať príspevok na úhradu časti mzdy zamestnanca podľa Opatrenia č. 3 na podporu zamestnávateľov zasiahnutých MS. V mesiacoch marec a apríl 2020 boli niektorí zamestnanci podľa § 142 Zákonníka práce, odsek 3 a 4 z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa doma. Zamestnávateľ im vyplácal 100 % mzdu v mesiaci marec a v mesiaci apríl 75 % mzdu po dohode so zástupcami zamestnancov. Je možné na týchto zamestnancov čerpať príspevok na úhradu časti mzdy?

Dátum publikácie: 13. 5. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Je zamestnávateľ oprávnený žiadať o príspevky podľa Opatrení SR na udržanie zamestnanosti aj na zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach mimo pracovného pomeru?

Dátum publikácie: 13. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Podnikateľ – stomatológ – zamestnáva jedného zamestnanca (sestričku) a momentálne funguje v obmedzenom režime. Vykázal pokles tržieb o viac ako 40 %. Môže požiadať o príspevok v rámci Opatrenia č. 2 – na seba z dôvodu poklesu tržieb,  zároveň v rámci Opatrenia č. 3 – paušálny príspevok na zamestnanca z dôvodu poklesu tržby a udržania pracovného miesta?

Dátum publikácie: 6. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 17. 4. 2020

Môže personálna agentúra žiadať o príspevok na náhradu mzdy 80 %, do ktorej kategórie patrí?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.