10 výsledkov
Dátum publikácie: 26. 5. 2021
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Dňa 13. 4. 2021 umrela zamestnankyňa, ktorá bola od 13. 8. 2020 nepretržite PN. Aké povinnosti zamestnávateľovi vznikajú? Čo (pozostalým) bude potrebné vyplatiť? Zostala jej nevyčerpaná dovolenka za minulý rok. V decembri 2020 sa dožila 60 rokov. Má zamestnávateľ vyplatiť aj 4 mesačné funkčné platy alebo nie?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Je zamestnávateľ oprávnený žiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti aj za hodiny prekážok v práci? Ak zamestnanec pracoval 6 hodín a 2 hodiny poberal náhradu mzdy z titulu prekážok v práci na strane zamestnávateľa, môže si zamestnávateľ žiadať o príspevok za tie 2 hodiny?

Dátum publikácie: 22. 6. 2020
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 4. 4. 2020

Má zamestnávateľ nárok na refundáciu náhrady mzdy zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu z dôvodu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v súvislosti s COVID-19?

Dátum publikácie: 25. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ má nútene zatvorené prevádzky, niektoré v nákupných centrách má ešte stále zatvorené a výrazne mu klesli tržby. Pre splnenie získania príspevku pre zamestnávateľa je podmienka mať aj zaplatené dane. Zamestnávateľ ale nemá dostatok financií na zaplatenie splatnej DPH. V zmysle § 10 lex korony sa za daňový nedoplatok nepovažuje dlžná suma dane, ktorej lehota splatnosti uplynie počas obdobia pandémie a ktorú daňový subjekt zaplatí alebo odvedie do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Ak v zmysle § 10 lex korony sa za daňový nedoplatok nepovažuje dlžná suma dane atď., znamená to naozaj, že zamestnávateľ má daňový nedoplatok, a teda nemá dôvod žiadať o odklad správcu dane?

Dátum publikácie: 10. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ má 50 zamestnancov vo výrobe. Bol nútený od 1. 4. 2020 dohodnúť sa so zástupcami zamestnancov na vážnych prekážkach na strane zamestnávateľa tak, že firma bude z vážnych prevádzkových dôvodov vyplácať náhradu mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku. Môže zamestnávateľ zamestnancom vyplácať minimálne 60 % priemerného zárobku, tak ako sa dohodli so zástupcami zamestnancov? Alebo im musí vyplatiť 80 % priemerného zárobku a minimálne min. mzdu 580 €, aby mal nárok na tento príspevok?

Dátum publikácie: 5. 5. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Ak zamestnávateľ nebude postupovať správne pri podávaní si žiadosti o príspevok podľa Opatrení SR na udržanie zamestnanosti za mesiac marec, bude si môcť požiadať o príspevok v ďalších mesiacoch?

Dátum publikácie: 23. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Je pravda, že ak bude zamestnávateľovi poskytnutý príspevok na podporu udržania zamestnanosti, nemôže zamestnávateľ zamestnancov, na ktorých bude príspevok poskytnutý, prepustiť z pracovného pomeru v priebehu 6 mesiacov? Ide o zamestnancov, ktorí sú ZŤP, pracujú v chránenej dielni a v krízovej situácii sú PN, OČR alebo za prekážku v práci na strane zamestnávateľa im zamestnávateľ poskytuje náhradu mzdy.

Dátum publikácie: 18. 12. 2019
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 9. 2011

Pri skončení pracovného pomeru vznikne zamestnancovi nárok na poskytnutie náhrady mzdy za nevyčerpaný zostatok nároku na dovolenku a na zaplatenie mzdy za hodiny odpracované v rámci konta pracovného času nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času. Zamestnanec, jeho súčasný i budúci zamestnávateľ majú záujem uzavrieť trojstrannú dohodu podľa § 32 Zákonníka práce, na základe ktorej by uvedené nároky zamestnanca uspokojil jeho nový zamestnávateľ umožnením dočerpania zostatku nároku na dovolenku s poskytnutím náhrady mzdy v rovnakej výške, akú by mu bol poskytol jeho súčasný zamestnávateľ, ako aj „prenesením“ hodín odpracovaných v rámci konta pracovného času nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času do svojej evidencie pracovného času. Umožňuje Zákonník práce uzavretie vyššie uvedenej trojstrannej dohody?

Dátum publikácie: 16. 12. 2019
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2014

Má člen dozornej rady nárok na náhradu príjmu a nemocenské, ak zmluva o výkone funkcie nehovorí o prípadnej PN a odmena za výkon funkcie mu nebola krátená za obdobie PN?

Dátum publikácie: 9. 10. 2017
Autor: Ing. Anna Mackovičová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnanec skončil pracovný pomer k 30. 6. 2017. Od 1. 7. 2017 mu bude 4x za obdobie 12 mesiacov vyplácaná peňažná náhrada podľa § 83a Zákonníka práce (obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru). Peňažná náhrada bude vyplácaná vo výplatnom termíne za 9/2017, za 12/2017, za 3/2018 a za 6/2018. Sociálna poisťovňa zamestnávateľa informovala, že má zamestnanca prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom na obdobie od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018 a že odvody sa budú rozpočítavať vo Výkaze poistného a príspevkov na predošlé mesiace, teda pri vyplácaní za 9/2017 sa vo výkaze za 10/2017 rozpočítajú na mesiace 7/2017; 8/2017; 9/2017, pri výplate za 12/2017 sa rozpočítajú na mesiace 10/2017; 11/2017 a 12/2017 atď. Je to tak správne? Nemalo by sa pri výplate za 12/2017 rozpočítať na obdobie 7/2017 až 12/2017 (t. j. na 6 mesiacov)? Ako to bude vo Výkaze poistného a príspevkov v r. 2018?

Je uvedený zamestnanec počítaný do evidenčného počtu zamestnancov?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.