240 výsledkov
...
Dátum publikácie: 7. 1. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2008

Spoločnosť ako zamestnávateľ má len zamestnaneckú radu, nemá odborovú organizáciu, teda ani kolektívnu zmluvu, len dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnaneckou radou. Tvorí len povinný prídel 0,6 % z objemu hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu. Tento povinný prídel používa na doplatok na stravu zamestnancom, ale už jej nestačí. Je možné tvoriť ešte nejaký ďalší prídel? Je nejaká iná možnosť ďalšej tvorby?

Dátum publikácie: 30. 12. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Je možné preplatiť v rámci rekreačného poukazu zamestnankyni aj alkohol, ktorý je uvedený ako na faktúre, tak aj na bločku z pokladnice? Môže sa alkohol odpočítať z celkovej ceny pobytu a zvyšok prepočítať sumou 55 % a preplatiť?

Dátum publikácie: 29. 12. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Ak má zamestnanec 60 % úväzok, aký je jeho maximálny možný nárok na príspevok na rekreáciu? Ak napríklad zamestnanec absolvoval pobyt v hodnote 495 €, je na 60 % úväzku, príspevok bude vo výške 163,35 € (495 * 0,6 = 297 ... 297 * 0,55 = 163,35)?

Dátum publikácie: 29. 12. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 3. 2021

V 45. týždni 2020 schválili novelu Zákonníka práce, podľa ktorej si zamestnanci od marca 2021 môžu vyberať medzi gastrolístkami alebo hotovosťou. Ako si toto môže zamestnávateľ upraviť?

Dátum publikácie: 21. 12. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Aké je číslo a dátum platnosti zákonov súvisiacich so zmenou v stravovaní od 1. 3. 2021? Aká je maximálna suma, ktorá môže byť poskytnutá zamestnancovi? Je tam oslobodenie od dane zo závislej činnosti a odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 11. 12. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ako je to so zmenami v gastrolístkoch, ktoré sa chystajú v roku 2021? 1. Odkedy bude pravdepodobne platiť, že si zamestnanci budú môcť vybrať, či budú chcieť príspevok alebo gastrolístok? Od 1/2021 alebo to bude k neskoršiemu dátumu? 2. Budú si môcť vybrať aj zamestnanci, ktorí sú už dlhodobo v pracovnom pomere? 3. Ak si budú môcť vybrať aj zamestnanci, ktorí už majú vytvorený pracovný pomer, budú túto zmenu môcť vykonať v rámci roka v ktoromkoľvek mesiaci alebo vždy k začiatku roka?

Dátum publikácie: 8. 12. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 9. 2011

Zamestnávateľ poskytuje stravovanie vo vlastnej jedálni. Niektorí zamestnanci majú napríklad intoleranciu na potraviny, ktoré jedáleň nedokáže v pripravovanej strave vylúčiť, resp. nahradiť. Môže zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov v kolektívnej zmluve dohodnúť poskytovanie stravných lístkov, resp. finančného príspevku takýmto zamestnancom na základe ich čestného vyhlásenia o zdravotnom stave a potrebe iného stravovania?

Dátum publikácie: 19. 11. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2019

1. Je potrebné nahlasovať voľné pracovné miesto na ÚPSVaR, keď bude zamestnávateľ hľadať pracovníka iba z interných zdrojov? 2. Je možné v rámci rekreačných poukazov preplatiť detský letný tábor dieťaťu zamestnanca, ktorý je predškolák?

Dátum publikácie: 3. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 17. 4. 2020

Ak má zamestnávateľ Dohodu o poskytnutí finančného príspevku v rámci projektu "Prvá pomoc", žiadosť dáva len raz, ďalej dáva len výkaz. V prípade, že za niektorý mesiac "Prvá pomoc" vzhľadom na príjmy nepatrí, dáva prázdny výkaz alebo nič? Podobne je to aj u OČR „pandemické“. Ak už nemá dôvod žiadať OČR, dáva prázdny výkaz alebo nič, až kým nebude obdobie „Prvej pomoci“ ukončené?

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ dostáva príspevky z projektu „Prvá pomoc“. Ako má postupovať, ak chce dať zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a písm. b) Zákonníka práce a nechce čakať 2 mesiace nasledujúce po mesiaci, za ktorý bol príspevok poskytovaný? Musí vrátiť celú prijatú dotáciu od začiatku poskytovania tejto pomoci, príp. pomernú časť iba za daného zamestnanca alebo za celú firmu a za aké obdobie?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.