2 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnankyňa bola vyslaná na pracovnú cestu, pričom mala povolený presun pešo a prostredníctvom MHD. Je držiteľkou predplatného lístka MHD na 1 mesiac (čipová karta). Ak k vyúčtovaniu nedoloží z uvedeného dôvodu lístky MHD (k vyúčtovaniu prikladá čestné prehlásenie o tom), tak nemá nárok na stravné, hoci sa školenia zúčastnila a potvrdila uvedené aj na prezenčnej listine? Zamestnávateľ tvrdí, že nemá nárok na stravné, lebo nepreukáže, že splnila podmienky stanovené v § 4 zákona o cestovných náhradách. 

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2012

1. Zamestnávateľ plánuje zamestnať občana z EÚ (Chorvát). Aké povinnosti vyplývajú zo strany zamestnávateľa, okrem toho, že ho musí zaevidovať na SP, ZP a Inf. kartu na úrade práce? Je nutné ho nahlásiť na cudzineckú políciu, ak bude u zamestnávateľa 1 mesiac? Aké r. č. uviesť na SP a ZP?

2. Ak by ho zamestnávateľ druhý mesiac chcel vyslať do svojej pobočky v Bosne a Hercegovine, kde by robil pre zamestnávateľa, nahlasuje sa, že bude vyslaný inde? Ak áno, komu? V rámci EÚ je to PD A1? Kde sa budú odvádzať odvody?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.