7 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 9. 1994

Zamestnanci domova sociálnych služieb (rozpočtová organizácia, ktorej zriaďovateľom je vyšší územný celok) sú odmeňovaní podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V zariadení nie sú odbory, ale majú zamestnaneckého dôverníka. Dosiaľ sa riadia kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. U zamestnancov prevláda názor, že sa majú riadiť Kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa (a jej dodatkov) pre zamestnancov zdravotníctva a sociálnych služieb. Aká má byť výška tvorby sociálneho fondu v r. 2018?

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Vysoká škola má zamestnancov, ktorí pracujú v 24-hodinovej lekárni – nepretržitá prevádzka, nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas 37,5 h týždenne. V rámci kolektívnej zmluvy platí 35 h týždenne. Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou.

Príklad:

mesiac máj 2018, kedy je 23 pracovných dní x 7 h denný úväzok = 161 h/mesiac.

Je správne, že si do zúčtovaných hodín zapisujú aj hodiny v dňoch sviatkov, ktoré však ale reálne fyzicky neodpracovali, a tieto hodiny za sviatky si počítajú do mesačnej normy, z ktorej im potom následne vyplývajú aj hodiny nadčasov?

Dátum publikácie: 5. 11. 2018
Autor: PhDr. Jozef Sýkora, MBA
Právny stav od: 1. 1. 2013

Má obec právo poskytovať z prostriedkov na reprezentácie aj vecné dary zamestnancom pri životných jubileách a pracovných jubileách, ak to nemá definované v kolektívnej zmluve?

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 11. 2009

Zamestnanec je zamestnaný na dva kratšie pracovné pomery. Je možné zlúčiť dva pracovné pomery do jedného:

1. pracovný pomer na kratší pracovný čas - pedagóg - učiteľ informatiky, platová trieda 12,

2. pracovný pomer na kratší pracovný čas - nepedagóg - správca informačnej techniky, platová trieda 10?

Čo sa týka odmeňovania, môže zamestnanca zaradiť len do jedného platového stupňa podľa § 5 ods. 1 zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme?

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnankyňa bola vyslaná na pracovnú cestu, pričom mala povolený presun pešo a prostredníctvom MHD. Je držiteľkou predplatného lístka MHD na 1 mesiac (čipová karta). Ak k vyúčtovaniu nedoloží z uvedeného dôvodu lístky MHD (k vyúčtovaniu prikladá čestné prehlásenie o tom), tak nemá nárok na stravné, hoci sa školenia zúčastnila a potvrdila uvedené aj na prezenčnej listine? Zamestnávateľ tvrdí, že nemá nárok na stravné, lebo nepreukáže, že splnila podmienky stanovené v § 4 zákona o cestovných náhradách. 

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2012

1. Zamestnávateľ plánuje zamestnať občana z EÚ (Chorvát). Aké povinnosti vyplývajú zo strany zamestnávateľa, okrem toho, že ho musí zaevidovať na SP, ZP a Inf. kartu na úrade práce? Je nutné ho nahlásiť na cudzineckú políciu, ak bude u zamestnávateľa 1 mesiac? Aké r. č. uviesť na SP a ZP?

2. Ak by ho zamestnávateľ druhý mesiac chcel vyslať do svojej pobočky v Bosne a Hercegovine, kde by robil pre zamestnávateľa, nahlasuje sa, že bude vyslaný inde? Ak áno, komu? V rámci EÚ je to PD A1? Kde sa budú odvádzať odvody?

Dátum publikácie: 24. 10. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 9. 2011

Aká je možnosť poskytnutia stravných lístkov zamestnancovi, ktorý je dlhodobo na PN? Zamestnávateľ má uzatvorenú kolektívnu zmluvu, v ktorej túto možnosť zatiaľ nemá definovanú. Je možné zamestnancovi bezodplatne poskytnúť stravné lístky s tým, že zamestnávateľ by prispel nákladovo 55 % a 45 % zo sociálneho fondu? Nemusí sa tento príjem zdaniť zamestnancovi?

Partner