Postup a povinnosti zamestnávateľa pri výkone zrážok zo mzdy

Povinnosti zamestnávateľa pri realizácii zrážok zo mzdy, možnosť, resp. nemožnosť realizácie niektorých zrážok, obmedzenia pri výpočte výšky zrážok a ďalšie povinnosti v súvislosti s vykonávaním zrážok zo mzdy.

Obsah

Dátum publikácie:20. 2. 2013
Autor:Ing. Eva Gášpárová
Oblasti práva: Pracovné právo / Pracovné právo a personalistika / Odmena za prácu, mzda, plat
Právny stav od:1. 1. 2013
Právny stav do:30. 6. 2013

Právo na mzdu za vykonanú prácu je základným právom zamestnanca a povinnosťou zamestnávateľa mu túto mzdu vyplatiť. Dohoda o mzdových podmienkach je podstatnou časťou pracovnej zmluvy. Zrážky zo mzdy predstavujú zásah do práv zamestnanca. Z tohto dôvodu je výkon zrážok zo mzdy regulovaný právnymi predpismi.

Z pohľadu právneho pri vzniku zrážok zo mzdy môže ísť o vznik na základe osobitného zákona (napr. zrážky povinného poistného), na základe individuálneho právneho aktu (napr. výkon rozhodnutia) alebo na základe inej právnej skutočnosti (napr. dohoda o zrážkach). Za výpočet výšky a realizáciu zrážok zo mzdy je zodpovedný zamestnávateľ, ktorý musí poznať právne predpisy ustanovujúce povinnosť vykonávania zrážok, možnosť, resp. nemožnosť realizácie niektorých zrážok, obmedzenia pri výpočte výšky zrážok a ďalšie povinnosti v súvislosti s vykonávaním zrážok zo mzdy.

 

Poznámka redakcie:
§ 20 ods. 2 Zákonníka práce
§ 131 a § 132 Zákonníka práce

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Eva Gášpárová

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.