Prijatie zamestnanca na zrušené pracovné miesto v štátnej službe

Ak  zamestnávateľ prepustí štátneho zamestnanca z organizačných dôvodov podľa § 47 písm. b), kedy najskôr môže na zrušené miesto prijať iného zamestnanca? To znamená, kedy ho môže vytvoriť s rovnakým popisom práce? Musí dodržať lehotu 2 mesiacov, ako je to v Zákonníku práce, pretože § 61 ods. 3 sa nevzťahuje na štátnu službu?

Dátum publikácie:17. 1. 2014
Autor:JUDr. Katarína Bystrická (www.pravnecentrum.sk), JUDr. Katarína Bystrická (www.pravnecentrum.sk)
Právny stav od:1. 1. 2014
Právny stav do:31. 12. 2016

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

Prihlásiť

 

 

Nemáte prihlasovancie údaje?

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 291,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

 

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Poznámky pod čiarou:


Autor: JUDr. Katarína Bystrická (www.pravnecentrum.sk)

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.