Kurzarbeit a ďalšia pomoc pre zamestnávateľov spustená od 17. 4. 2020

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR oznámilo 17. 4. 2020, že spúšťa „kurzarbeit“ a ďalšiu pomoc pre zamestnávateľov.

kurzarbeit

O príspevky na podporu udržania zamestnanosti môžu v rámci projektu sociálnej pomoci žiadať ďalšie skupiny zamestnávateľov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spustilo 17. 4. 2020 tretie opatrenie, ktoré pomôže zamestnávateľom zachovať pracovné miesta v čase pandémie koronavírusu.
 

Na stránke www.pomahameludom.sk už môžu žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov aj zamestnávatelia, ktorí aj napriek obmedzeniu činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie udržia pracovné miesta. Ide o takzvanú tretiu sociálnu pomoc.

„V prvej kategórii pomoci máme tých ľudí, ktorí, ľudovo povedané, museli zavrieť svoje prevádzky z dôvodu rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva. Pre nich sme zrušili strop 800-tisíc eur na príspevok pre jedného žiadateľa. V druhej kategórii sú SZČO, ktoré žiadajú o príspevky na seba. A v tejto novej tretej kategórii sú v podstate ostatní zamestnávatelia, ktorých negatívne zasiahla aktuálna kríza,“ vymenúva minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Títo zamestnávatelia, vrátane SZČO, ktorá je zamestnávateľom, môžu žiadať o náhradu mzdy zamestnanca najviac vo výške 80 % jeho priemerného zárobku alebo o paušálny príspevok na mzdy všetkých pracovníkov v závislosti od poklesu tržieb.

„Prvá možnosť je tzv. kurzarbeit, ktorý poskytneme na každého zamestnanca, ktorý je na prekážkach v práci. To znamená, že ak musel zamestnávateľ pre krízu poslať svojho zamestnanca na prekážky v práci, štát mu jeho mzdu preplatí. Žiaden zamestnávateľ tak nebude musieť prepustiť z práce svojho zamestnanca z dôvodu, že by utrpel krízou,“ vysvetľuje minister Krajniak.

Druhá možnosť je, že zamestnávateľ požiada o paušálny príspevok na každého zamestnanca, ktorý v danom mesiaci nebol viac ako 50 % pracovného času na prekážke na strane zamestnanca, čiže napríklad na OČR, PN alebo dovolenke. Výška príspevku sa určí podľa poklesu tržieb.

„Zamestnávateľ si môže vybrať len jednu z týchto možností na celé obdobie poskytovania príspevku. Vyberie si teda možnosť, ktorá je pre neho výhodnejšia,“ dopĺňa minister.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už pracuje aj na štvrtom opatrení, a to príspevku vo výške 210 eur pre SZČO, ktoré neplatia sociálne odvody, dohodárov a jednoosobové s.r.o. Nárok budú mať v prípade, ak od 13. marca 2020 nemajú žiaden iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej a závislej činnosti. Pomoc pre túto skupinu spustí ministerstvo v priebehu budúceho týždňa.

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ministerstvo práce,sociálnych vecí a rodiny

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.