Dohodár a nárok na náhradu za sviatok

Zamestnávateľ zamestnáva zamestnancov na základe dohody o pracovnej činnosti s pravidelnou mesačnou odmenou. Zamestnanci vykonávajú činnosť päťkrát v týždni jednu hodinu. Patrí takémuto zamestnancovi, ktorý vykonáva pracovnú činnosť na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovný pomer, náhrada za sviatok, ktorý pripadol na zamestnancov obvyklý pracovný deň, ak zamestnancovi ušla mzda pre sviatok? U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou za sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, sa považuje za odpracovaný podľa § 122 ods. 3 Zákonníka práce?

Dátum publikácie:12. 2. 2015
Autor:Ing. Lenka Kuchárová
Právny stav od:1. 4. 2005

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

Prihlásiť

 

 

Nemáte prihlasovancie údaje?

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 291,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

 

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Lenka Kuchárová

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace aktuality

Súvisiace odborné články

Súvisiace eurokódex komentované ustanovenia

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.