Novela zákona o sociálnom poistení

Novela zákona o sociálnom poistení č. 63/2020 Z. z, ktorá odráža súčasný stav v čase pandémie, novelizuje aj Zákonník práce, zákon o službách zamestnanosti a zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Dátum publikácie:27. 3. 2020

Vláda dňa 26. 3. 2020 schválila zákon č. 63/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Dotýka sa tiež zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Cieľom novely č. 63/2020 Z. z. je reagovať na situáciu v súvislosti so šírením koronavírusu. Novelou sa napr.:

Upravuje vyplácanie ošetrovného, tzv. OČR, na celé obdobie starostlivosti o dieťa počas uzatvorenia škôl i predškolských zariadení.

Zamestnancovi, ktorý bol uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia, vzniká nárok na nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

V čase mimoriadnej situácie sa umžňuje občanovi uchádzajúcemu sa o zamestnannie evidovať sa na ÚPSVaR elektronickými prostriedkami bez kvalifikovaného elektronického podpisu.

Sprostredkovateľovi zamestnania sa neuloží sankcia, ak do 31. 3. 2020 neposkytne ústrediu správu o svojej činnosti za uplynulý rok a túto povinnosť si splní najneskôr do 30. 6. 2020.

 

Prvá sociálna pomoc v čase pandémie

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: redakcia

Súvisiace aktuality

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.